پایه

جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین در سرما

9

خوابیدن باتری ماشین اتفاق بسیار ناخوشایندی بوده که می توانید در لحظه استارت زدن با آن مواجه شوید. خوابیدن باتری دلایل مختلف و متعددی دارد. اما خوابیدن باتری ماشین در سرما و روشن نشدن خودرو امر رایجی بوده که آن هم دلایل متعددی دارد. در این مطلب به علت خوابیدن باتری ماشین در سرما و همچنین روش های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین در سرما می پردازیم.
روشن نشدن خودرو در هوای بسیار سرد زمستان امری شایع است. قطعا افرادی که پارکینگ ندارند و خودروی خود را بیرون از خانه پارک می کنند با این مشکل مواجه شده اند. به بیان عامیانه سرمای هوا موجب سفت تر شدن روغن موتور می شود و در این شرایط اصطکاک و تماس قطعات خودرو با یکدیگر بیشتر می شوند و بدین ترتیب روشن شدن خودرو سخت تر می شود. اگر هوا خیلی سرد باشد ممکن است خودروی شما با استارت اول روشن نشود یا روشن شود و به سرعت خاموش دوباره خاموش شود. بدین ترتیب باید باتری انرژی لازم برای چندین استارت را در روزها سرد سال داشته باشد.

1659097908

علت خوابیدن باتری ماشین در سرما

اما در روزهای سرد سال نه تنها موتور خودرو برای روشن شدن با چالش مواجه می شود، بلکه هوای سرد در عملکرد باتری نیز اختلال ایجاد می کند و ممکن است باتری عملکرد خود را از دست دهد. باتری ماشین از نوع سیلد اسیدی بوده و دارای صفحاتی از جنس سرب یا سرب کلسیم بوده که در بین آنها آب باطری یا اسید باتری به عنوان الکترولیت جریان دارد. تولید برق توسط باتری و شارژ و دشارژ شدن مبتنی بر یک واکنش شیمیایی بین الکترولیک و الکترود درون باتریست. سرمای شدید هوا روی این واکنش شیمیایی تاثیر منفی می گذارد و سرعت این واکنش شیمیایی را کاهش می دهد. همین موضوع سبب می شود که باتری خودرو در روزهای سرد سال ضعیف تر شود و نتواند انرژی لازم برای استارت زدن موتور را تامین کند و خودروی شما روشن نشود.

1659097947

علائم خوابیدن باتری ماشین در سرما

اگر در روزهای سرد سال به ماشین خود استارت زدید و مشاهده کردید خودرو خیلی ضعیف و به اصطلاح بی جان استارت می خورد، بدانید که باتری ماشین شما خوابیده است. در بعضی مواقع حتی ممکن است خودرو اصلا استارت هم نخورد و صدای ناله ضعیفی از موتور شنیده شود یا در حین چرخاندن سوییچ برای استارت زدن عقربه های آمپرها حرکت کنند که همه این موارد نشان دهنده خوابیدن باتری ماشین یا مردن باتری یا دشارژ شدن باتری در سرما هستند.
البته اگر عمر باتری ماشین شما تمام نشده باشد و باتری شارژ بوده باشد بعید است که در صبح های سرد زمستان توان روشن کردن خودرو را نداشته باشد.

1659097970

روش جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین در سرما

یکی از ساده ترین روش ها برای جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین در سرما شارژ کردن باتری ماشین است. منظور ما از شارژ کردن اتصال آن به دستگاه شارژر نیست. بلکه در روزهای قبل خودرو را روشن کرده و مسافتی چند کیلومتری را با آن طی کنید که باتری ماشین به وسیله دینام خودرو شارژ شود و به بالاترین حد شارژ برسد. در این شرایط می توانید نسبت به استارت زدن در صبح های سرد زمستان و روشن شدن ماشین خود امید بیشتری داشته باشید.

1663501516

همچنین باید به صورت مداوم عملکرد دینام خودرو، سرباتری ها و تسمه دینام را چک کنید که روند شارژ باتری به وسیله دینام به درستی انجام شود. اگر سرباتری ماشین سولفاته شده باشد باید به کمک یک برس آن را تمیز کنید. همچنین اگر سرباتری ها شل شده باشد باید به وسیله آچار مناسب آنها را سفت کنید تا باتری به درستی شارژ شود و همچنین به درستی بتواند انرژی خود را در زمان استارت زدن منتقل کند.

یکی دیگر از روش های جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین در سرما خاموش کردن همه وسایلیست که انرژی الکتریکی مصرف می کنند قبل از خاموش کردن خودروست. چراکه زمانی که خودرو خاموش باشد آنها همچنان برق باتری را مصرف می کنند و باتری ماشین می خوابد. دقت داشته باشید در زمان استارت زدن ماشین در سرما نیز تمام لوازمی که انرژی الکتریکی مصرف می کنند اعم از ضبط، شارژر موبایل، برف پاک کن و چراغ ها خاموش باشند و قبل از روشن کردن خودرو از آنها استفاده نکنید و پس از روشن شدن خودرو می توانید آنها را روشن کنید. چراکه زمانی که خودرو خاموش بوده باتری ماشین تنها تامین کننده انرژی الکتریکیست. ولی زمانی که روشن شود برق ماشین توسط دینام تامین می شود.
به طور کلی توصیه می کنیم باتری ماشین را هر چند سال یکبار و پیش از تمام شدن عمر آن تعویض کنید. عدد دقیقی برای عمر باتری مشخص نشده، ولی با توجه به برند باتری و روش استفاده از خودرو معمولا عمر مفید باتری ماشین بین 3 تا 5 سال اعلام شده است.

1659098297

اگر باتری ماشین در سرما خوابید چه کنیم؟

اگر خودروی شما دنده دستی است، یکی از روشها برای روشن کردن ماشین زمانی که باتری آن خوابیده، هل دادن است که البته این روش را چندان توصیه نمی کنیم. چراکه ممکن است به اجزای فنی خودرو آسیب وارد شود. اما به طور کلی اگر باتری ماشین خوابید، می توانید به کمک یک خودروی دیگر و روش باتری به باتری خودروی خود را روشن کنید. در این روش به کابل باتری به باتری نیاز دارید و قطب های مثبت باتری ها را به هم و قطب های منفی را نیز به یکدیگر متصل می کنید. دقت کنید بهتر است خودرویی که باتری سالم روی آن بوده در حین باتری به باتری کردن روشن باشد.

اگر هم امکان باتری به باتری وجود ندارد، بهترین راه تماس با امداد خودرو یا برقکار خودرو برای باتری به باتری کردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *