پایه

آیا اینورتر باتری ماشین را خراب می کند؟

11

برای خرید بهترین باتری خودرو خود می توانید وارد فروشگاه آرکا باتری  شوید و به راحتی سفارش خود را ثبت و در کمترین زمان ممکن باتری خود را تحویل بگیرید .

لوگوی آرکا باتری

هر باتری ماشین 12 ولت بوده و خودروهایی که دارای یک باتری هستند سیستم برق 12 ولت دارند. البته برخی خودروها دارای دو باتری به صورت موازی هستند که سیستم برق آنها 24 ولت است. به طور کلی با توجه به اختلاف ولتاژ سیستم برق خودرو با برق شهری، نمی توان وسایل برقی مختلف را بدون اینورتر یا مبدل برق به خودرو متصل کرد. افراد زیادی هستند که به دلیل شغل یا مصارف دیگر نسبت به نصب یک اینورتر روی خودرو اقدام می کنند تا بتوانند به وسیله آن برق 220 ولت شهری را برای به کار انداختن وسایل الکتریکی مختلف تامین کنند. اما سوال اینجاست که آیا اینورتر یا مبدل برقی باعث خرابی باتری ماشین می شود؟

1663503887

اینورتر خودرو چیست؟

سیستم برق خودرو چه 12 و چه 24 ولت از نوع DC بوده و اگر بخواهید وسایل الکترونیکی مختلف اعم از تلویزیون، لپ تاپ و حتی ابزار کار مانند دریل و هیلتی که با برق شهری AC فعالیت می کنند به خودرو متصل کنید، به یک مبدل برق یا اینورتر برق DC به AC نیاز دارید تا برق 12 ولت خودرو را به برق 220 ولت شهری تبدیل کند. اینورتر برق 12 به 220 ولت از برق DC باتری ماشین تغدیه کرده و خروجی برق 220 ولت به شما ارائه می دهد که بتوانید به وسیله آن وسایل الکترونیکی که در خانه یا محل کار استفاده می کنید، در خودرو هم روشن کنید.

1663504034

به طور کلی نصب اینورتر باتری خودرو را خراب نمی کند و به آن آسیبی وارد نمی کند. ولی اگر در انتخاب و خرید اینورتر یا همان مبدل برق 12 به 220 ولت دقت نکنید، قطعا باتری و دینام خودرو آسیب خواهند دید. بدین ترتیب قبل از خرید اینورتر یا مبدل برق باید به ظرفیت باتری ماشین یا همان آمپراژ (آمپرساعت) و همچنین آمپر و توان شارژ دینام خودرو را بررسی کنیم و سپس توان خروجی اینورتر که معمولا واحد آن کیلووات بوده را انتخاب کنید.

1663504314

اگر اینورتری یا مبدل برقی که برای خودرو انتخاب می کنید با ظرفیت باتری و توان دینام سازگاری داشته باشد، هیچ آسیبی به باتری و دینام خودرو وارد نمی شود. ولی اگر اینورتری که برای خودرو خریداری می کنید توان بالاتری به نسبت باتری و دینام خودرو داشته باشد، ممکن است اصلا روشن نشود یا اگر هم روشن شود یقینا به باتری و دینام ماشین آسیب وارد می کند. همچنین در هنگام خرید اینورتر باید توان آن را مناسب با وسیله یا وسایل الکترونیکی که قصد روشن کردن آن دارید انتخاب کنید. اگر توان اینورتر باتری ماشین از وسایل الکترونیکی که به آن متصل هستند پایین تر باشد، یا وسایل روشن نمی شوند یا اینکه پس از مدتی فعالیت خاموش می شوند و به درستی کار نمی کنند.

1663504072

همچنین اگر ماشین در هنگام اتصال اینورتر به باتری و روشن بودن وسایل خاموش بود، باید دقت داشته باشید که باتری خالی نشود تا انرژی لازم برای استارت زدن و روشن کردن خودرو در باتری باقی بماند. البته برخی اینورترهای باتری ماشین زمانی که متوجه شوند سطح شارژ باتری خودرو کاهش پیدا کرده، به صورت اتوماتیک جریان برق را قطع می کنند.

1663504123

برخی اینورترها دارای سوکت فندکی هستند و می توان آنها را به برق فندکی ماشین متصل کرد. چنین اینورترهایی معمولا توان پایینی دارند و بین 100 تا 150 کیلووات توان دارند. چراکه سیم کشی برق فندکی ماشین برای اتصال وسایل الکترونیکی قوی تر طراحی نشده و در صورت اتصال اینورترهای قوی تر به برق فندکی ماشین، یقینا سیم کشی خودروی شما آسیب می بیند. توصیه می کنیم که اینورترهای قوی تر را با سیم به سرباتری خودرو به صورت مستقیم متصل کنید.

1663504152

اگر در هنگامی که اینورتر به باتری خودرو متصل است، دقت کنید که باتری خالی نشود، هیچ آسیبی به باتری ماشین وارد نمی شود. برخی از اینورترها زمانی که ولتاژ باتری پایین بیاید، به صورت خودکار برق را قطع می کنند تا باتری آسیبی نبیند. توصیه می کنیم در مواقعی که برای زمان طولانی قصد روشن نگه داشتن وسایل الکترونیکی مختلف را به کمک اینورتر دارید، با توان به آمپر باتری و میزان آمپر مصرفی وسایل الکترونیکی هر چند ساعت یکبار خودرو را روشن کنید تا باتری خودرو به کمک دینام شارژ شود. توجه کنید که در زمان استارت ولتاژ باتری نوسان می کند و فراتر از 12 ولت می رود. بهتر است در این مواقع اینورتر با موقتا قطع کرده تا وسایل الکترونیکی آسیب نبینند و سپس موقعی که خودرو روشن شد دوباره مبدل برق را به باتری متصل کرد.

برای اینکه بدانید وسایل برقی متصل به اینورتر ماشین تا چه مدت زمان می توانند به باتری ماشین در حالت خاموش متصل باشند، می توانید از فرمول ساده زیر استفاده کنید:

1663504197

زمان روشن ماندن وسایل برقی=آمپر مجموع وسایل برقی متصل به اینورتر/آمپر باتری ماشین

برای اینکه آمپر مجموع وسایل برقی متصل به اینورتر ماشین را هم به دست بیاورید می توانید از فرمول ساده زیر استفاده کنید:

مقدار آمپر مجموع وسایل الکترونیکی= 10/توان مجموع وسایل الکترونیکی بر حسب وات (W)

برای خودروهایی که سیستم برق آنها 12 ولت بوده، باید اینورتر یا مبدل برق 12 به 220 ولت خریداری کرد. برای خودروهایی هم که سیستم برق آنها 24 ولت بوده، باید اینورتر یا مبدل برق 24 به 220 ولت خریداری کرد.

لوگوی آرکا باتری

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما :

آدرس: تهران، شهرک گلستان، میدان اتریش، مجتمع باران، واحد 337

شماره تلفن: 02149032000

آدرس ایمیل:info@arkabattery.com

شبکه های اجتماعی آرکا:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *