پایه

زمان تعویض باتری خودرو

10

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که چگونه متوجه شویم که عمر مفید باتری ماشین به سر آمده و وقت آن رسیده که آن را عوض کنیم؟
باتری خودرو قطعه حیاطی محسوب می گردد که بدلیل عمر بالا خودرو کمتر نیاز به نگه داری آن از سوی مالکان خودرو احساس می گردد اما باید بدانیم که باتری مانند تمامی قطعات خودرو نیاز به بازدید و نگه داری دارد. همچنین باتری ها عموما دارای عمر مفید چند ساله هستند که بعد از گذشت این مدت کارایی خودرو را از  دست می دهند از همین رو شما بعنوان مالک خودرو باید مطلع باشید که چه زمانی باید باطری خود را پیش از خراب شدن تعویض نمایید.

1657638980

عمر باتری به چه عواملی بستگی دارد؟

عمر باتری به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن‌ها می توان به کیفیت باتری، میزان ظرفیت باتری، نوع خودرو و شکل استفاده از خودرو اشاره کرد. به طور مثال خودرویی که در تاکسیرانی و برای حمل مسافر در جاده به صورت شبانه کار می کند، مسلما در مدت زمان کوتاه‌تری به تعویض باتری احتیاج پیدا می‌کند. باتری ماشین یکی از بخش‌های بسیار مهم آن است. باتری ماشین‌ در راه‌اندازی خودرو، شارژ گوشی، روشن‌کردن لامپ‌ها، تجهیزات تهویه هوا، رادیو و سیستم صوتی تصویری، شیشه‌بالابر برقی، برف‌پاک‌کن و… نقش مهمی دارد.

1657640098

باتری خودرو از هر برندی که باشد، طول عمر محدودی دارد. شرکت های سازنده در مورد مدت زمان کارکرد بهینه، اطلاعاتی را ارائه می دهند. در نظر داشته باشید که همه توصیه ها در مورد زمان بندی عوض کردن باتری ماشین، در شرایط نرمال محاسبه می شود. به طور معمول و در شرایط عادی، هر باتری می تواند بین ۴ تا ۵ سال، بدون مشکل کارایی داشته باشد. با توجه به شرایط جاده ای و نحوه رانندگی در کشور، به نظر می رسد عمر باتری خودرو از این مقدار کمتر باشد. کارشناسان اتومبیل عقیده دارند حتی بهترین باتری ها نیز حداکثر ۳ سال کارایی دارند و بعد از آن عملکرد باتری به شدت کم خواهد شد. نگهداری باتری پس از این زمان، ریسک به حساب می آید به خصوص برای رانندگانی که در خارج از جاده، تردد می کنند همیشه امکان خراب شدن باتری، وجود دارد.

1657639369

راننده های حرفه ای حتی از روی نحوه استارت خوردن ماشین هم می توانند به وضعیت باتری، پی ببرند. باتری اتومبیل تامین کننده برق ماشین است و همه قطعات خودرو به نوعی با باتری در ارتباط هستند. هر نوع ایراد و اشکال در عملکرد بخش های مختلف اتومبیل می تواند نشان دهنده خراب شدن باتری و یا کم شدن شارژ باتری باشد. باطری ماشین نو و در حالت شارژ کامل، بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ آمپر شدت جریان دارد. این جریان در موقع استارت زدن وارد موتور شده و نیروی لازم برای حرکت میل لنگ را تامین می کند. به مرور توان باتری کمتر شده و بازده اولیه را ندارد. در این صورت باتری قادر نیست، آمپر کافی برای روشن شدن اتومبیل را تولید کند.

1657643224

قابل ذکر است باتری های سرب اسیدی معمولا رفته رفته کارایی خود را ز دست می دهند از این رو مالکان شانس بیشتری دارند که از زمان تعویض آن مطلع شوند. اما باتری های خشک به ناگاه خراب شده و معمولا رانندگان را پیش از خرابی مطلع نمی کنند.
اصلی ترین نشانه پایان عمر باتری بد استارت خودرون و یا اصلا استارت نخوردن خودرو است. این ایراد از آنجایی است که باطری خودرو شارژ نشده و انرژ کافی برای به حرکت در آوردن میل لنگ را ندارد. البته قابل ذکر است در برخی موارد ایراد از سیستم شارژر موتور است که نمی تواند باتری را شارژ نماید از همین رو برای اطلاع از این مورد باید به مکانیک مراجعه نمایید تا مطمئن گردید که ایراد از باتری است یا از سیستم شارژر.

نکته مهم این است که در باطری های خشک نشانگری در روی باتری نسب شده که در زمان سلامت به رنگ سبز است. اما هنگامی که عمر باتری رو به اتمام و یا خراب شده باشد این نشانگر به رنگ قرمز درخواهد امد.

1657640484

یکی از راه های مطمئن شدن از وضعیت باتری، این است که ولتاژ باتری با دستگاه تست شود. چنانچه ولتاژ باطری از ۷۵ درصد یا ۱۲٫۴۵ کمتر باشد، امکان شارژ باتری وجود دارد. در این صورت با اتصال شارژر به باطری خودرو، اتومبیل روشن می شود و می توان با تقریبا نیم ساعت رانندگی در سرعت ۶۵ کیلومتر، باتری را دوباره شارژ کرد. اما در ولتاژ پایین تر دیگر این روش ها جوابگو نیست و به اصطلاح شارژ باتری خالی شده است. باتری های سربی حداقل باید ۷۵ درصد شارژ داشته باشند و در غیر این صورت امکان آسیب دائمی وجود دارد. سلفاته شدن نیز می تواند عمر باتری خودرو را کاهش دهد اگر نشانه های سولفاته باتری را می بینید، بد نیست به فکر خرید باتری نو باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *