پایه

باتری ماشین خوابیده را چطوری روشن کنیم؟

باتری ماشین خوابیده را چطوری روشن کنیم؟

یکی از مشکلات رایج مربوط به سیستم برق رسانی خودرو خوابیدن باتری ماشین می‌باشد گه با نام‌های دیگری مثل خالی شدن باتری، مردن باتری یا دشار شدن باتری نیز شناخته می‌شود. دلیل اصلی به وجود آمدن این مشکل نیز تمام شدن شارژ باتری خودرو می‌باشد، به این دلیل که باتری دیگر انرژی الکتریکی برای فعالیت سیستم برق رسانی ندارد. اما اگر نیاز به روشن کردن باتری ماشین خوابیده دارید ما را تا انتهای این مطلب دنبال کنید.

علائم خالی شدن باتری ماشین

تنها نشانه‌ای که متوجه می‌شویم باتری ماشین خوابیده، این است که ماشین روشن نشود. با این وجود برخی دیگر از جزئیات وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید بفهمید که دقیقا مشکل از باتری می‌باشد.

نشانه‌های قبل از استارت زدن

 • اگر سوئیچ را بچرخانید چ، چراغ‌ها و صفحه کیلومتر شمار و دیگر مصرف سنج‌ها روشن نمی‌شوند.
 • موتور بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در جا کار کردن، خاموش شده، اما دیگر لوازم جانبی در حال کار کردن هستند.

نشانه‌های در طول استارت زدن

 • برای اینکه ماشین روشن شود، باید دو یا سه بار استارت بزنید.
 • نور چراغ‌ها و صفحه کیلومتر شمار و دیگر مصرف سنج‌ها قبل از استارت زدن کم شده است.
 • وقتی خودرو در ساعت‌های طولانی خاموش بوده، به‌خصوص در هوای سرد به سختی روشن می‌شود.

علائم خالی شدن باتری ماشین

چک کردن وضعیت سلامت باتری

با تعمیر و نگهداری می‌توان بسیاری از مشکلات ابتدایی باتری را برطرف کرد. اولین توصیه ما در آرکا باتری این است که سعی کنید سلامت باتری خود را به طور منظم بررسی کنید.

بررسی الکترولیت در باتری اسیدی

برای این کار لازم است که داخل سلول‌های باتری را بررسی کنید، ببینید سلول‌ها با الکترولیت پر شده‌اند یا خیر. یکی از مشکلات این است که سطح الکترولیت به زیر صفحات سربی کاهش پیدا کرده باشد. برای بررسی این مشکل می‌توانید از یک ابزار ارزان قیمت به نام هیدرومتر یا اسید سنج استفاده نمایید. این دستگاه می‌تواند غلظت اسید را در آب یا الکترولیت موجود در هر سلول بررسی کند.

اگر به تازگی باتری را کاملا شارژ کرده‌اید و هیدرومتر در یک یا چند سلول عدد بسیار پایینی را نشان می‌دهد یعنی اینکه باتری خودرو باید عوض شود.
یکی دیگر از ابزارها لود تستر باتری می‌باشد اما قیمت بالاتری دارد. عملکرد این دستگاه به این صورت است که باری را به باتری وارد می‌کند و با کمک آن می‌توانید ولتاژ باتری را هم با بار وارد شده و هم بدون بار بررسی نمایید. باید مراقب اتصال کوتاه باتری باشید، زیرا ممکن است باعث ترکیدن باتری شود. برای این کار لازم است نکات ایمنی را رعایت کنید. اگر این دستگاه را برای بررسی الکترولیت ندارید خودرو را نزد مکانیک ببرید.

بررسی باتری اتمی

میزان ولتاژ باتری را در باتری‌های اتمی می‌توانید با ولت سنج اندازه‌گیری کنید. اگر لود تستر دارید از آن برای سلامت باتری استفاده نمایید. می‌توانید از یک مکانیک کمک بگیرید.

بررسی اتصالات

معمولا کابل‌ها، پایانه‌ها یا کانکتورها در طی زمان شل شده و دچار خوردگی می‌شوند. اگر در اطراف این قسمت‌ها چیزهایی مثل تکه‌های بزرگ سفید، سبز یا آبی پیدا کردید این‌ها خوردگی هستند. برای از بین بردن این مواد باید از آب و جوش شیرین و یک برس سفت و زبر استفاده نمایید. اگر باتری اسیدی دارید مواظب باشید که جوش شیرین به سلول‌های باتری وارد نشود. کاغذ سمباده یا برس سیمی نیز برای پاک کردن خوردگی از پایانه باتری و اتصالات کابل مناسب می‌باشد.

علائم خوابیدن باتری خودرو

مشکل خوابیدن باتری ماشین، خود را در روشن نشدن موتور خودرو یا استارت نزدن ماشین نشان می‌دهد. گروه می‌تواند به دلایل دیگری مانند خرابی سیستم استارت خودرو یا وجود مشکل در دینام نیز باشد. به هر حال روشن نشدن موتور خودرو به هنگام استارت زدن به دلیل مشکل در سیستم برق رسانی خودرو می‌باشد. نشانه‌های خوابیدن باتری ماشین شامل موارد زیر می‌باشد:

 • روشن شدن چراغ چک ماشین
 • پوسیدگی کانکتورهای خودرو
 • کند شدن موتور
 • خاموش شدن چراغ‌های داشبورد
 • روشن نشدن ماشین
 • صدایی مانند کلیک کردن هنگام روشن کردن ماشین

نکته: اگر با نشانه‌هایی مانند خاموش شدن رادیو یا ضبط در حین رانندگی مواجه شدید ممکن است که باتری ماشین شما به زودی از کار بیفتد.

علائم خوابیدن باتری خودرو
عمر باتری‌های ایرانی معمولا یک و نیم تا ۳ سال می‌باشد و اگر بعد از این مدت به خوبی کار کنند باز هم نیاز به تعویض دارند. اگر در کرج ساکن هستید، برای تعویض باتری خودرو به نمایندگی فروش باتری خودرو در کرج مراجعه کنید تا بتوانید باتری اورجینال و باکیفیت را با قیمت مناسب خریداری نمایید.

دلیل خوابیدن باتری ماشین

باتری ماشین به دلایل مختلفی می‌تواند از کار بیفتد. اما به‌طورکلی علت خوابیدن باتری خودرو شامل سه دسته زیر می‌باشد:

 • مشکلات سیستم الکتریکی
 • مشکلات اساسی باتری
 • خطاهای ساده فردی

برخی از متداول‌ترین دلایلی که باعث خالی شدن باتری خودرو می‌شوند،  شامل اتصال شل یا فاسد شده باتری، مشکلات شارژ، تخلیه الکتریکی مداوم تغییرات آب و هوایی شدید و تقاضای مصرف برق زیاد از طریق امکانات موجود در خودرو. از دیگر دلایلی که باعث خوابیدن باتری خودرو می‌شود، رانندگی کوتاه مدت است. رانندگی‌های کوتاه مدت با تعداد زیاد توقف و شروع مجدد می‌تواند باتری خودرو شما را از بین ببرد. بعد از اینکه ماشین روشن شد نیاز است که زمان کافی و مورد نیاز برای شارژ مجدد باتری وجود داشته باشد.

چگونه بفهمیم دینام مشکلی ندارد؟

گاهی اوقات روشن نشدن ماشین به دلیل مشکل در دینام یا قطعات دیگر می‌باشد. گاهی ممکن است روشن نشدن ماشین، اصلا ربطی به خوابیدن باتری نداشته باشد. برای اینکه بفهمیم مشکل روشن نشدن ماشین از دینام نیست، لازم است که روشن کردن ماشین را با هول دادن انجام دهید. اگر با هول دادن، ماشین روشن نشد یعنی اینکه مشکل از خالی شدن باتری نیست. بلکه دینام به مشکل خورده است زیرا نمی‌تواند برق قسمت‌های مختلف را فراهم کند، پس ماشین دوباره خاموش می‌شود درغیراین‌صورت ماشین روشن می‌ماند.

روشن کردن باتری ماشین خوابیده چگونه انجام می‌شود؟

گاهی اوقات ممکن است باتری ماشین شما نیز از کار افتاده باشد. برای روشن کردن باتری ماشین خوابیده لازم است از روش‌های آن آگاهی داشته باشید. در این بخش ما روش‌های روشن کردن باتری ماشین خوابیده را بیان خواهیم کرد.

محکم کردن اتصالات شل

اولین کار برای روشن کردن باتری ماشین خوابیده این است که اتصالات باتری را بررسی کنید. قبل از هر اقدامی دستکش بپوشید، زیرا با لمس سر باتری ممکن است دچار شوک شوید. البته به دلیل اینکه جریان باتری تنها ۱۲ تا ۱۴ ولت است ممکن است این اتفاق نیفتد. با این وجود اگر سر باتری با یک فلز برخورد کند و آن شی نیز به هر یک از قسمت‌های فلزی خودرو در تماس باشد، جرقه شدیدی ایجاد می‌شود به‌گونه‌ای که می‌تواند باعث آسیب دیدن شما و یا مشتعل شدن گاز هیدروژن و انفجار گردد.

 • بعد از پوشیدن دستکش و رعایت نکات ایمنی لازم است که دو سر باتری را بکشید تا اطمینان پیدا کنید اتصالات باتری بدون مشکل هستند. برای این کار فشار زیادی وارد نکنید زیرا ممکن است باتری آسیب ببیند.
 • اگر اتصالات سر باتری شل بودن  با جابجا کردن آن‌ها می‌توانید اتصال کافی برای استارت خوردن ماشین را فراهم کنید.
 • اگر با این کار هم باتری ماشین استارت نخورد لازم است مرحله بعد که شامل جامپ استارت یا باتری به باتری می‌باشد را انجام دهید.

جامپ استارت یا باتری به باتری

از دیگر روش‌ها برای روشن کردن باتری ماشین خوابیده روش جامپ استارت می‌باشد که نام دیگر این روش باتری به باتری می‌باشد که در آن از باتری یک خودرو دیگر برای روشن کردن موتور خودرو معیوب استفاده می‌شود. یعنی با اتصال یک باتری سالم به باتری مرده به کمک کابل جامپر می‌توان آن را دوباره قابل استفاده کرد. اگر می‌خواهید از روش جامپ استارت استفاده کنید باید کابل‌های مناسب و با کیفیتی را برای روشن کردن خودرو به کار ببرید، زیرا اگر در جریان الکتریکی نوساناتی به وجود بیاید باعث می‌شود که آسیب‌های جدی‌تری به باتری خودرو معیوب وارد شود.

حتی تفاوت در آمپراژ می‌تواند باعث آتش سوزی در خودرو شود، بنابراین از کابل‌های با کیفیت برای باتری به باتری خودرو استفاده کنید. برای اینکه بتوانیم باتری به باتری خودرو را انجام دهید لازم است که دو ماشین را روبروی هم قرار دهید و سپس به کمک کابل، قطب مثبت را به قطب مثبت و قطب منفی را به قطب منفی وصل کنید و سپس استارت بزنید.

جامپ استارت یا باتری به باتری

شارژ مجدد باتری

یکی دیگر از روش‌هایی که برای روشن کردن باتری ماشین خوابیده می‌توان استفاده کرد، شارژ مجدد باتری می‌باشد. اگر با هیچ کدام از دو روش قبل نتوانستید باتری ماشین خود را روشن کنید لازم است که باتری را جدا کنید و آن را به باتری سازی ببرید و شارژ نمایید. همچنین می‌توانید از پاور بانک استارتر ماشین یا همان جامپ استارتر استفاده کنید که یک باتری یدکی برای حرکت و استارت زدن خودرو می‌باشد.

هل دادن ماشین

از دیگر روش‌هایی که برای روشن کردن باتری ماشین خوابیده استفاده می‌شود، هول دادن ماشین است. در این بخش هول دادن ماشین اتومات و ماشین دنده‌ای را به‌طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

هل دادن ماشین

روشن کردن باتری ماشین اتومات با هول دادن

اینکه بخواهید باتری ماشین اتومات را وروشن کنید کمی با دیگر ماشین‌ها تفاوت دارد. برای روشن کردن باتری ماشین اتومات با هل دادن لازم است که ابتدا سوئیچ را باز کنید و دنده را بر روی N بگذارید. سپس از اطرافیان بخواهید که ماشین را هول بدهند. البته روشن کردن ماشین با هول دادن روش خوبی برای این ماشین‌ها نیست. حتی ممکن است به گیربکس و در نهایت موتور هم آسیب وارد کنید و هزینه‌های بالای گریبانگیرتان شود.

روشن کردن باتری ماشین دنده‌ای با هول دادن

روشن کردن ماشین با هول دادن یکی از روش‌هایی است که بیشتر رانندگان وقتی ماشینشان خاموش می‌شود آن را انجام می‌دهند. اما این نکته را در نظر بگیرید که نباید به‌صورت ناگهانی پایتان را از روی کلاچ بردارید. حتی بعد از اینکه ماشین روشن شد نیز باید مواظب باشید، زیرا ممکن است که ماشین یکباره روشن شود و با سرعت به شخص یا ماشینی برخورد کند. به‌طور‌کلی برای روشن کردن ماشین دنده‌ای با هول دادن باید فرایند زیر را طی کنید:

 1. پای خود را روی کلاچ بگذارید، دنده را بر روی دنده دو قرار دهید و پایتان را در تمام این مدت روی ترمز نگه دارید.
 2. به هنگام هول دادن به‌صورت همزمان پای خود را از روی ترمز بردارید و ماشین را هول دهید.
 3. وقتی سرعت ماشین به حد مناسبی رسید و دنده روی دنده دو می‌باشد، پای خود را از روی کلاچ بردارید.

اگر کسی را به همراه خود ندارید و به تنهایی نمی‌توانید این کار را انجام دهید بهتر است مراحل زیر را طی کنید:

 1. سوئیچ را باز کنید و خودرو را در شیب پارک نمایید تا به کمک شیب بتوانید ماشین را به حرکت درآورید.
 2. حال ترمز بگیرید و دستی را بلند کنید. دنده را بر روی دو قرار دهید تا کلاچ و گیربکس با مشکل حادی مواجه نشوند. کلاچ را کامل نگه دارید سپس پدال ترمز را رها کنید تا ماشین شروع به حرکت کند.
 3. وقتی ماشین شروع به حرکت کرد کلاچ را رها کنید اما اگر ماشین روشن نشد باید کلاچ را باز هم نگه دارید.
 4. توجه کنید که در این حالت ماشین همیشه با هول دادن نمی‌تواند روشن شود و آن هم به این دلیل است که نیروی محرکه کافی به دینام ماشین نمی‌رسد. در نتیجه دینام نمی‌تواند باتری را شارژ کند، در این حالت باید از روش باتری به باتری استفاده کنیم.

روشن کردن باتری ماشین خوابیده بدون کابل و ابزار اضافی

اگر در شرایطی بودید که هیچ ابزاری مانند جامپر ماشین، گوشی تلفن همراه و … در دسترستان نبود و حتی هیچ کسی هم در اطرافتان نبود باید با دست خالی و به تنهایی مشکل را برطرف کنید. پس مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ابتدا ترمز دستی ماشین را بکشید تا محکم شود سپس زیر لاستیک عقب خودرو یک سنگ بگذارید.
 2. بعد از این کار باید ماشین را در دنده ۳ و سوئیچ را در حالت روشن بگذارید سپس با جک چرخ سمت شاگرد را بالا ببرید تا چرخ در فاصله ۱۵ سانتی‌متری زمین قرار بگیرد.
 3. یک طناب سه متری را در جهت ساعت گرد و از بیرون چرخ که بالا برده‌اید بپیچید و سر طناب را به سمت جلو بکشید در این شرایط سوار ماشین شوید و با گرفتن کلاچ آن را در وضعیت خلاص قرار دهید.
 4. حال سنگ زیر تایر را بردارید تا بتوانید مسیر خود را ادامه دهید. در این روش بدون استفاده از هیچ‌گونه ابزاری مانند کابل یا … می‌توانید ماشین را روشن کنید.

جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین

 • اگر شما نیز با مشکلی مثل خوابیدن باتری ماشین برخورد کرده‌اید و نمی‌توانید ماشین خود را روشن کنید می‌توانید چند مرحله زیر را انجام دهید تا از این اتفاق جلوگیری کنید.
 • وقتی از ماشین پیاده شدید مطمئن شوید که تمام چراغ‌های ماشین را خاموش کرده‌اید.
 • سیستم برق رسانی و کابل‌ها را مرتب چک کنید.
 • تعویض و یا شارژ باتری ماشین را فراموش نکنید.
 • آب و هوای بیش از حد گرم باعث می‌شود که باتری ماشین بخوابد. برای اینکه از این اتفاق جلوگیری کنید بهتر ماشین را در سایه پارک کنید . ماشین را دائما برای مسافت‌های کوتاه خاموش و روشن نکنید.
 • اگر می‌خواهید باتری ماشین را برای طولانی مدت پارک کنید بهتر است سر باتری را جدا کنید.
 • باتری خودرو را به‌طور دائم تمیز نگه دارید.

جلوگیری از خوابیدن باتری ماشین

سخن پایانی

با توجه به دلایلی که برای خوابیدن باتری ماشین بیان کردیم توصیه می‌کنیم که قبل از اینکه عمر باتری شما تمام شود، برای تعویض آن اقدام کنید. معمولا بعد از سه سال مصرف می‌توانید باتری را با یک باتری نو جابجا کنید. برای خرید باتری ماشین لازم است که از نمایندگی معتبری کمک بگیرید که در کار فروش عمده باتری ماشین را نیز انجام می‌دهد، تا بتوانید باتری با کیفیت و مطمئن را با قیمت مناسب خریداری نمایید برای کسب اطلاعات در این مورد می‌توانید با ما در آرکا باتری در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *