پایه

بهترین روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان

بهترین روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان

شاید شما نیز مطلع باشید که احتمال خرابی باتری خودرو در فصل گرم بیشتر از فصل سرد است. دمای بالا در فصل تابستان می‌تواند باعث شود که باتری شما زودتر خراب شود و طول عمر آن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. در این مطلب از آرکاباتری ما می‌خواهیم روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان را بیان کنیم تا مطمئن شویم که باتری خودرو ما در فصل تابستان نیز سالم خواهد ماند.

روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان

از آنجا که گرمای بالا در تابستان می‌تواند بر روی عملکرد باتری خودرو تاثیر منفی بگذارد ما در اینجا می‌خواهیم روش‌هایی را برای مراقبت از باتری خودرو در تابستان بیان کنیم.

مراقبت از باتری ماشین در برابر گرما

یکی از روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که باتری را خنک نگه دارید. اگر ماشین را برای طولانی مدت در زیر نور آفتاب متوقف نگه دارید، صدماتی به باتری وارد می‌شود. زیرا گرما مایع درون باتری را تبخیر می‌کند و این باعث فرسودگی شبکه‌های داخلی باتری خواهد شد که کاهش عمر مفید باتری را در پی خواهد داشت. برای اینکه از این صدمات جلوگیری کنید، ماشین خود را در پارکینگ سقف‌دار یا زیر سایه پارک کنید. همچنین بر روی اتومبیل از روکش استفاده کنید.

مراقبت از باتری ماشین در برابر گرما

خرید باتری با کیفیت

یکی از روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که برای خرید باتری خودرو یک باتری با کیفیت و مرغوب را خریداری کنید تا بابت طول عمر آن در تابستان خیالتان راحت باشد. باتری مورد نظر شما باید بتواند در دمای بالا در تابستان دوام زیادی داشته باشد و قدرت آن بیش از ۵۰ میلی آمپر باشد.

ممنوعیت استارت زدن پی در پی

اگر به طور مکرر استارت بزنید، ماشین برق زیادی مصرف می‌کند و هر بار برای شروع فعالیت اتومبیل دینام شروع به ذخیره کردن برق می‌کند. اگر از اتومبیل خود به تعداد دفعات زیاد استفاده می‌کنید باعث می‌شود که در نهایت باتری خالی شود و دیگر نتواند استارت بزند. پس یکی از بهترین روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که از سفرهای کوتاه مکرر خودداری کنید و به جای آن زمان رانندگی خود را افزایش دهید.

روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان، خوداری از سفرهای کوتاه مکرر

بررسی منظم باتری خودرو

منتظر نمانید تا باتری خودروتان از کار بیفتد و در جاده گیر کنید. یکی از روش‌های مراقبت از باتری خودرو در تابستان این است که آن را به طور منظم بررسی کنید. برای این کار ابتدا براکت‌های باتری را چک کنید تا مطمئن شوید که باتری به اندازه کافی محکم می‌باشد. کابل‌هایی که شل شده‌اند را سفت کنید، زیرا براکت‌های شل می‌توانند طول عمر باتری را کاهش دهند. همچنین اگر براکت‌ها و سینی‌ها دچار خوردگی شده‌اند لازم است که آن‌ها را تعویض نمایید. اگر باتری خودرو شما بیش از سه سال کار کرده است لازم است که بیشتر مراقب آن باشید.

جلوگیری از سولفاته شدن سر باتری

بعد از مدتی از کار کردن باتری، شروع به سولفات شدن می‌کند. سولفات رسوباتی هستند که در سر باتری به وجود می‌آیند و اگر به آن‌ها رسیدگی نکنید، بر روی کارکرد باتری تاثیر منفی خواهد داشت. اگر بر روی سر باتری گرد و غبار یا رسوب تشکیل شود می‌تواند مانند عایق بر روی آن عمل کند و از جریان هوا به داخل باتری جلوگیری کند. بنابراین یکی از روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که هر چند وقت یکبار سر باتری خود را تمیز کنید تا از سولفات شدن باتری جلوگیری شود.

یکی از روش‌های ساده برای این کار استفاده از محلول جوش شیرین و آب با کمک یک برس فلزی می‌باشد. یکی دیگر از روش‌ها استفاده از اسپری ضد خوردگی برای باتری می‌باشد. علاوه‌براین محافظ‌های سر ترمینال نیز یکی از گزینه‌های مناسب برای جلوگیری از سولفاته شدن سر باتری می‌باشند.

بهترین روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان، جلوگیری از سولفاته شدن سر باتری

 

بررسی قاب باتری

از بیرون باتری به قاب آن نگاه کنید. اگر دارای برآمدگی، ترک خوردگی یا نشتی مایع بود باید فورا آن را تعویض کنید. اگر باتری خودرو شما قدیمی و باتری دارای درپوش‌های متحرک در بالا می‌باشد این مسئله می‌تواند در هوای گرم باعث شود که مایع داخل باتری سریع‌تر تبخیر شود. یک ایده خوب این است که باتری خود را قبل از اینکه فصل تابستان شروع شود، تعویض کنید. اگر نیاز به باتری جدید با قیمت مناسب دارید می‌توانید از فروشگاه‌هایی مثل آرکاباتری که فروش عمده باتری ماشین را انجام می‌دهند خرید کنید تا بتوانید باتری با کیفیت را با قیمت مناسب‌تری خریداری نمایید.

چک کردن آب باتری ماشین

یکی از بهترین روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که آب باتری ماشین خود را به طور منظم چک کنید. به دلیل اینکه مایع موجود در باتری اسیدی است بهترین کار این است که از یک باتری ساز خودرو کمک بگیرید. اگر آب باتری کم شود عملکرد آن نیز با مشکل روبرو می‌شود و صدماتی را نیز به بخش‌های داخلی باتری وارد می‌کند. اگر می‌خواهید خودتان آب باتری خودرو را چک کنید لازم است که درپوش پلاستیکی محفظه را باز کنید و میزان مایع را در تمامی بخش‌های باتری بررسی کنید. مایع باید تا بالای صفحه پر شده باشد اگر کاهش پیدا کرده باشد لازم است که پر شود.

شستن سیستم خنک کننده

یکی دیگر از بهترین روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که به‌صورت منظم سیستم خنک کننده را با مایع خنک کننده تازه بشویید. به دلیل بی‌توجهی ممکن است این سیستم به مرور زمان خراب و اسیدی شود و این اسیدیته به شلنگ‌ها و مهر و موم‌ها آسیب وارد کند و در نهایت باعث داغ شدن بیش از حد موتور خودرو شود.

خودداری از فشار وارد کردن به باتری

وقتی از ماشین استفاده می‌کنید آپشن‌هایی را استفاده کنید که واقعا نیاز دارید. مثلا در فصل گرما استفاده از تهویه هوا و کولر و همچنین سیستم پخش صوتی همزمان با هم می‌تواند به باتری ماشین فشار وارد کند.

خودداری از فشار وارد کردن به باتری

بررسی تسمه فن ماشین

اگر تسمه فن ماشین شما شل باشد می‌تواند توانایی شارژ شدن باتری را کم کند. بنابراین یکی از روش‌های مراقبت از باتری خودرو در تابستان این است که اگر تسمه فن شما فرسوده یا ترک خورده است آن را با تسمه فن بادوام که بتواند کار خود را به خوبی انجام دهد تعویض نمایید.

خودداری از متصل کردن دستگاه‌های برقی به خودرو در زمان خاموشی

اگر قصد دارید که ماشین را خاموش کنید باید هر وسیله برقی که به آن متصل است را جدا نمایید. دستگاه‌هایی مانند موبایل و جی پی اس اگر از برق خودرو جدا نشوند باعث می‌شوند که مصرف برق باتری بیشتر شود و در نهایت نیز باتری خالی گردد. خالی بودن باتری و عدم شارژ به موقع آن باعث می‌شود که عمر باتری کوتاه شود و نیاز به تعویض آن داشته باشید . برای تعویض باتری خودرو بهتر است که بهتر است از نمایندگی‌های معتبری مثل آرکا باتری نمایندگی فروش باتری خودرو در کرج با ارسال رایگان کمک بگیرید تا علاوه بر خرید باتری با کیفیت بتوانید از  خدمات ارسال رایگان نیز بهره‌مند شوید.

اضافه کردن آب به باتری خودرو

امروزه باتری‌هایی که تولید می‌شوند ‌آب بندی شده‌اند و نیازی به بررسی سطح آب در آن‌ها وجود ندارد. با این وجود اگر باتری ماشینتان تا به حال تعمیر نشده و یا سطح آب آن بررسی نشده است لازم است که از تعمیرکار بخواهید در صورت نیاز مقداری آب به آن اضافه کند. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دمای هوا بالا است، عمر باتری می‌تواند خیلی کوتاه‌تر شود. با کمک روش‌های مراقبت از باتری خودرو در تابستان می‌توانید عمر باتری خودرو خود را ۳ تا ۵ سال افزایش دهید.

جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین

اگر باتری ماشین برای طولانی مدت خاموش باشد می‌تواند بر روی عملکرد باتری تاثیر منفی بگذارد. وقتی ماشین چند روز بی‌حرکت باشد شارژ باتری کم می‌شود و در نهایت خالی خواهد شد. یکی از روش‌های مراقبت از باتری ماشین در تابستان این است که اگر می‌خواهید چند روز از ماشینتان استفاده کنید، باتری آن را کاملا شارژ کنید و از ماشین جدا نمایید و در صندوق عقب قرار دهید.

تعمیر و نگهداری صحیح ماشین

با تغییر فصل انجام کارهایی مثل تعمیر و نگهداری اصولی و منظم، آزمایش باتری و تعویض روغن را در دستور کار خود قرار دهید. کارهایی که بیان کردیم می‌تواند عمر باتری شما را بهبود بخشد. از طرف دیگر با پیچیده شدن سیستم خودروها توصیه می‌کنیم که این کارها را به دست یک مکانیک خودرو بسپارید.

شارژ کردن باتری با کمک شارژر مخصوص

یکی از راه‌هایی که از خالی شدن باتری ماشین به هنگام استارت زدن جلوگیری می‌کند، استفاده از شارژر مخصوص برای پر کردن شارژ باتری می‌باشد. این شارژرها باتری را به‌طور تدریجی شارژ می‌کنند و تا زمانی که نیاز باشد این کار را ادامه می‌دهند. شارژرهای مخصوص دارای رگولار می‌باشند و هر وقت که باتری کاملا پر شد شارژ کردن را متوقف می‌کنند.

شارژ کردن باتری با کمک شارژر مخصوص

جمع‌بندی

روش‌های نگهداری باتری ماشین در فصل تابستان بسیار مهم است زیرا با رعایت روش‌های مراقبت از باتری خودرو می‌توانیم عمر باتری و عملکرد آن را ارتقا دهیم. برخی اقدامات مثل پارک کردن خودرو در مکان‌های سایه‌دار، نظافت منظم باتری، مراقبت از آن و نکاتی که در این مطلب بیان کردیم می‌توانند قدرت و عملکرد باتری ماشین را بهینه کنند و از نیاز به تعویض زود هنگام باتری ماشین جلوگیری کنند. اما اگر باتری خودرو شما با مشکل روبرو شد و نیاز به تعویض آن داشتید می‌توانید از مجموعه آرکا باتری کمک بگیرید. در فروشگاه ما طیف وسیعی از انواع باتری‌های خودرو وجود دارد که می‌توانید با توجه به مدل ماشین خود یک برند مناسب را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *