پایه, باتری

بررسی نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو

بررسی نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو

باتری یکی از مهم‌ترین اجزای خودرو می‌باشد به‌طوری که اگر اصلی‌ترین اجزای خودرو مانند موتور نیز به درستی و در بهترین حالت، کار خود را انجام دهند باز هم بدون باتری نمی‌توانند خودرو را روشن کنند. اما باتری خودرو یکی از اجزای مصرفی می‌باشد که با گذشتن از تاریخ مصرف از کار می‌افتد، در این صورت نیاز به تهیه یک باتری جدید است. اما نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو چه مواردی هستند؟ در این مقاله قصد داریم نگاهی به مهم‌ترین نکات برای خرید باتری ماشین داشته باشیم. پس با ما همراه باشید.

اهمیت خرید باتری خوب برای خودرو

خرید باتری خودرو یک تصمیم حیاتی است که تأثیر مستقیم بر عملکرد و قابلیت راه‌اندازی خودرو دارد. باتری به عنوان منبع انرژی اصلی خودرو عمل می‌کند و اهمیت آن مشابه قلبی است که خون را در بدن چرخانده و بدن را به فعالیت درآورده، باتری نیز خودرو را به حرکت در می‌آورده و انرژی مورد نیاز برای اجزای الکتریکی و مکانیکی آن فراهم می‌کند.

به انتخاب درست باتری، بهره‌وری و عملکرد بهتر خودرو حاصل می‌شود. باتری مناسب نه تنها تضمین‌کننده استارت سریع و قوی می‌باشد بلکه در کارکرد سیستم‌های الکتریکی خودرو نیز نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند. به عبارت دیگر، انتخاب نادرست باتری می‌تواند به مشکلاتی نظیر مصرف اضافی سوخت، خرابی‌های الکتریکی، و حتی آسیب به سیستم‌های خودرو منجر شود. بنابراین، درک کامل از اهمیت خرید باتری خودرو و انتخاب هوشمندانه آن امری ضروری و بسیار حیاتی است.

معرفی انواع باتری خودرو

قبل از اینکه به نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو بپردازید، لازم است که ابتدا با انواع باتری در بازار آشنایی داشته باشید، سپس برای خرید اقدام کنید.

باتری اسیدی

باتری اسیدی در ساختار خود دارای ۶ محفظه می‌باشد و در این محفظه‌ها نیز صفحات دیگری از جنس سرب که دارای قطب‌های مثبت و منفی هستند وجود دارد‌. همه این صفحات در محلول دیگری از آب و اسید سولفوریک قرار دارند و بین آن‌ها نیز جدا کننده‌هایی وجود دارد. این صفحات هر کدام می‌توانند بین ۲ تا ۲.۲ ولت برق را تولید کنند و با کمک اتصال دهنده‌ها نیز به یکدیگر وصل شوند. نقطه مورد توجه در مورد باتری‌های اسیدی این است که باید مقدار محلول موجود در آن به‌طور مکرر چک شود تا در صورت پایین رفتن آن مقداری آب مقطر اضافه شود.

باتری اتمی

نام دیگر باتری اتمی، باتری سیلد می‌باشد و ساختار آن به این گونه است که قبل از اینکه صفحات موجود در باتری در آن قرار بگیرند، شارژ می‌شوند‌. این باتری‌ها پلمپ شده می‌باشند و صفحات درون آن به آب مقطر احتیاجی ندارند. اگر می‌خواهید این باتری‌ها را شناسایی کنید، می‌توانید به سطح آن‌ها که یک درپوش دارد توجه کنید. در ساختار این باتری‌ها از کلسیم یا کلسیم سیور استفاده شده است که باعث می‌شود عمر طولانی‌تری نسبت به دیگر باتری‌ها داشته باشند.

اهمیت خرید باتری خوب برای خودرو

نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو

مشخصات باتری

در انتخاب باتری خودرو، برخی مشخصات مهم و تأثیرگذار وجود دارند که تصمیم‌گیری را باید به یک فرآیند مطمئن و دقیق تبدیل کنند. در زیر به این عوامل پرداخته خواهد شد:

. نوع باتری خودرو

هر خودرو دارای نوع خاصی از باتری است که باید با آن سازگار باشد. باتری‌ها به دو نوع اسیدی و غیراسیدی (AGM یا ژل) تقسیم می‌شوند. نوع باتری باید با نوع سیستم الکتریکی خودرو هماهنگی داشته باشد.

. سازگاری با خودرو

تضمین کردن سازگاری باتری با نیازهای خودرو از جمله عوامل مهم در انتخاب آن است. این شامل جریان استارت، ولتاژ، و نوع اتصالات الکتریکی مورد نیاز می‌شود.

. عمر مفید باتری

عمر مفید باتری یک پارامتر مهم است. انتخاب باتری با عمر مفید بالا به شما کمک می‌کند تا فاصله بین تعویض‌های باتری را افزایش دهید و از هزینه‌های اضافی جلوگیری نمایید.

. ظرفیت ذخیره (RC)

ظرفیت ذخیره نشان‌دهنده توان باتری برای تأمین انرژی در شرایط عادی است. انتخاب باتری با RC مناسب، از مشکلات ناگهانی جلوگیری می‌کند.

با توجه به این عوامل، انتخاب باتری خودرو یک تصمیم آگاهانه و هوشمندانه می‌شود که به بهره‌وری و عمر طولانی‌تر خودرو کمک می‌کند.

اعداد BCI

یکی از اولین نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو در نظر گرفتن اعداد BCI هستند. این اعداد بر روی باتری وجود دارند و نوع باتری را مشخص می‌کنند. با کمک این اعداد می‌توان ارتفاع، طول، عرض، نوع قرار گرفتن ترمینال‌های باتری و در کل شکل کلی باتری ثبت شده است. شرکت‌های تولید کننده باتری گاهی اوقات از شماره‌های BCI یکسانی استفاده می‌کنند، اما دیگر بخش‌های آن دارای تفاوت می‌باشد، بنابراین تنها دقت کردن به این اعداد کافی نیست. برای اینکه بدانید چه نوع باتری برای خودروی شما مناسب است لازم است که دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود را بررسی کنید و یا با نمایندگی خودروی خود تماس بگیرید.

اعداد BCI

آمپر گردان CCA

آمپرگردان باتری نشان می‌دهد که باتری در دمای زیر صفر درجه، چه مقدار جریان الکتریکی را می‌تواند از خود خارج کند. افرادی که در مناطق با آب و هوای سرد زندگی می‌کنند، لازم است که به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشند. زیرا توانایی عملکرد باتری در دمای سرد را نشان می‌دهد. بنابراین یکی از نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو این است که CCA درج شده بر روی باتری با عددی که در دفترچه راهنمای ماشین وجود دارد متناسب باشد.

گارانتی باتری ماشین

از دیگر نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو این است که باتری شما حتما باید دارای گارانتی باشد. ضمانت باتری باعث می‌شود تا شما به هنگام خرید اطمینان داشته باشید که باتری حداقل ۶ ماه تا یک سال برایتان کار می‌کند. زیرا اگر این باتری دچار مشکلی شود، به راحتی می‌توانید با گارانتی که در دست دارید آن را تعویض کنید. باتری‌هایی که در ایران به ساخت می‌رسند عموما دارای 1 سال گارانتی هستند اما باتری‌های خارجی دارای گارانتی 6 ماهه می‌باشند.

گارانتی باتری ماشین

قیمت باتری خودرو

وقتی صحبت از بهترین باتری ماشین می‌شود، چیزی که بیشتر افراد به آن فکر می‌کنند قیمت باطری می‌باشد. در نظر داشته باشید که گران‌ترین گزینه همیشه نسبت به رقبا قابل اعتمادتر نیست. شما باید باتری را انتخاب کنید که از کیفیت بالا با قیمت مناسبی برخوردار باشد. بنابراین مواظب باشید که باتری ماشین خود را از کجا خریداری می‌کنید.

شاید فکر کنید خرید از یک فروشگاه بزرگ جذاب به نظر برسد، اما بهتر است که از یک نمایندگی معتبر، باتری مناسب برای خودرو را خریداری کنید. نمایندگی‌های فروش باتری ماشین مثل آرکا باتری نه تنها امکان خرید در محل را به شما می‌دهند بلکه در مورد عمر باتری، قدرت طول عمر میل لنگ، ضمانت‌نامه و … جزئیاتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. بنابراین باتری را انتخاب کنید که بهترین مشخصات با مناسب‌ترین قیمت را داشته باشد.

در نظر گرفتن ابعاد باتری

از دیگر نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو در نظر گرفتن ابعاد باتری است. زیرا در کاپوت ماشین فضایی که برای باتری در نظر گرفته شده است، یک فضای محدود می‌باشد. بنابراین اگر سایز باتری بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر از این محفظه باشد نمی‌توانید از آن استفاده کنید. اگر سایز باتری بزرگتر از محفظه باتری باشد، نمی‌تواند در آن قرار گیرد و اگر کوچک‌تر باشد حرکت ماشین در جاده باعث تکان خوردن و ضربه دیدن آن می‌شود؛ در نتیجه طول عمر مفید باتری کاهش پیدا می‌کند. پس هنگام خرید باتری نو از ابعاد باتری غافل نشوید.

در نظر گرفتن ابعاد باتری

محل قطب‌های باتری

از آنجا که محل قرارگیری قطب‌های مثبت و منفی در خودروها با یکدیگر متفاوت است، قبل از اینکه برای خرید باتری ماشین اقدام کنید لازم است که محفظه باتری خود را چک کنید و ببینید که قطب‌های باتری شما به چه صورت قرار گرفته‌اند. سپس نوع باتری را خریداری کنید که با محل قرارگیری قطب‌های مثبت و منفی ماشین شما متناسب باشد. بر روی اکثر باتری‌ها قطب مثبت و منفی آن‌ها درج شده است، در غیر‌این‌صورت با مشاهده قطب‌ها می‌توانید به آن پی ببرید. قطبی که بزرگ‌تر است مثبت است و قطبی که کوچک‌تر می‌باشد منفی است.

برند باتری

از دیگر نکات مهم برای خرید بهترین باتری خودرو این است که به برند باتری نیز توجه کنید. توجه به برند باتری یک برآورد جزئی از کیفیت باتری را در اختیارمان قرار می‌دهد. زیرا برندهایی که شناخته شده هستند تا حدودی می‌توانند خیال مشتری را بابت کیفیت راحت کنند، اما برندهایی که خیلی شناخته شده نیستند نمی‌توانند کیفیت محصولات خود را تضمین کنند.

در گذشته این باور وجود داشت که برندهای ایرانی کیفیت خوبی ندارند، به همین دلیل مشتریان بیشتر به دنبال باتری‌هایی با برند خارجی بودند. اما امروزه برندهای ایرانی از تکنولوژی به روز استفاده می‌کنند و از لحاظ کیفیت با برندهای خارجی قابت می‌کنند. پیشرفت این برندها به حدی می‌باشد که برخی از آن‌ها با برندهای مشهور جهانی مشارکت می‌کنند و یا از فناوری آن‌ها استفاده می‌کنند. یکی از نام آورترین برندهای باتری ایرانی، صبا باتری می‌باشد که اکثر افراد با این برند آشنایی دارند و از کیفیت محصولات آن راضی هستند.

برند باتری

جمع بندی

باتری ماشین قلب تپنده آن می‌باشد و نه تنها برای استارت زدن بلکه برای روشن کردن چراغ‌های ماشین، راه‌اندازی برف پاک کن، شارژ تلفن همراه و … نیز کاربرد دارد. اگر باتری ماشین شما نیز با مشکل مواجه شده است و نیاز به انتخاب باتری ماشین دارید می‌توانید به این نکات مهم برای خرید بهترین باتری ماشین که در این مقاله بیان کردیم توجه کنید. اگر باز هم به راهنمایی بیشتری نیاز دارید می‌توانید با مشاوران ما در آرکا باتری تماس بگیرید.

 

پرسش های متداول

 1. باتری خودرو با CCA بالا چه اهمیتی دارد؟

  •  CCA یا آمپر ساعت استارت سرد، نشان‌دهنده توانایی باتری در ارائه جریان استارت در دماهای پایین است. CCA بالا به راحتی و سریعتر راه‌اندازی خودرو در شرایط سرد را فراهم می‌کند.

 2. چرا گارانتی باتری مهم است؟

  •  گارانتی به مصرف‌کننده اطمینان می‌دهد که در صورت خرابی یا مشکلات، هزینه تعمیرات تا حد زیادی تحت پوشش قرار می‌گیرد. گارانتی نیز نشان‌دهنده اعتماد تولیدکننده به کیفیت محصول است.

 3. چگونه باید عمر باتری خودرو را ارزیابی کرد؟

  •  عمر باتری بر اساس تکنولوژی، نوع استفاده، شرایط آب و هوایی، و نوع خودرو متغیر است. ارزیابی عمر باتری با کاوش در اطلاعات فنی و تجربه کاربران ممکن است.

 4.چگونه می‌توان اندازه و سازگاری باتری را با خودرو بررسی کرد؟

  •  بررسی اندازه باتری با تطابق با فضای موجود و پایه‌ها، و بررسی سازگاری با جریان استارت، ولتاژ، و اتصالات الکتریکی صورت می‌پذیرد.

 5. چرا ظرفیت ذخیره (RC) باتری مهم است؟

  •  ظرفیت ذخیره نشان‌دهنده زمانی است که باتری بدون شارژ مجدد، سیستم‌های الکتریکی خودرو را تأمین انرژی می‌دهد. RC بالا به معنای تأمین پایدار انرژی و کاهش مشکلات ناگهانی است.

اگر سوالی دارید که در این پاسخ‌ها پوشش داده نشده است، خوشحال می‌شوم که به شما کمک کنم.


لوگوی آرکا باتری


راهنمای خرید باتری لیفتراک


درباره باتری فرسوده بیشتر بدانید


درباره اعطای نمایندگی وفروش بیشتر بدانید


مراحل نگهداری صحیح باتری


تجهیزات ذخیره انرژی


پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی‌های ذخیره انرژی

برای دریافت اطلاعات بیشتر و ارتباط با ما :

آدرس: تهران، شهرک گلستان، میدان اتریش، مجتمع باران، واحد 337

شماره تلفن: 02149032000

آدرس ایمیل:info@arkabattery.com

شبکه های اجتماعی آرکا:
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *