پایه

معرفی اجزا اتصال باتری

26

ممکن است تا به حال نام اجزا اتصال باتری را شنیده باشید این اجزا شامل سر باتری و کابل اتصال است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

سرباتری چیست و چه ویژگی هایی را باید داشته باشد

معمولا سرباتری در اتومبیل را از فلزات گوناگونی مانند مسی، برنجی، اروم، سربی و روی ساخته می شود که کارشناسان خودرو عقیده دارند که یکی از بهترین انواع سرباتری نوع سربی آن است. این نوع سرباتری به علت استحکام، انعطاف پذیری بالا امکان ایجاد چسبندگی کامل را به پایانه های مثبت و منفی را خواهد داشت.
ممکن است این سوال پیش بیایید که نسبت رسانایی فلز مس بیشتر از سرب است اما کمپانی های اتومبیل سازی تمایل دارند که به علت دیگر ویژگی های سرب از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که بدانید قطب ها در باتری از جنس سربی ساخته شده اند یکی از دلایل ترجیح سرب در استفاده از سرباتری میزان خوردگی بسیار پایین این نوع فلز نسبت به دیگر فلزها است.

انتخاب سرباتری براساس طراحی

سر باتری در اتومبیل از اهمیت خاصی برخوردار هستند این قطعه از لحاظ طراحی بسیار متنوع است. موارد خاصی در انتخاب سرباتری باید رعایت شود که عبارتند از:
استحکام و ضخامت یک مورد بسیار مهم در انتخاب سرباتری اتومبیل است.
سرباتری باید عملکرد مناسبی داشته و هنگام سفت شدن بر روی قطب ها سفت شده و جدا نشود.
بهتر است سرباتری به سرپوش مجهز باشد.

1645350175

کابل اتصال باتری خودرو

همه ی رانندگان مطمئنا یکبار با باتری خالی روبرو شده اند چاره چیست اگر کمی اطلاعات داشته باشید استفاده از کابل اتصال باتری یا جامپر در زمانی که باتری شما خالی شده است در صورتی که در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید گزینه خوبی برای بروز این مشکل است.

چگونه از کابل اتصال باتری استفاده کنیم

استفاده از کابل اتصال باتری ممکن است ساده به نظر برسد اما بسیاری از افراد روش کار با این وسیله به ظاهر ساده اما ضروری  را نمی دانند. لازم به ذکر است بدانید استفاده از کابل اتصال باتری اصول خاص خود را دارد که در صورت ناآگاهی عواقب ناخوشایندی دارد.
فراموش نکنید باتری اتومبیل این توانایی را دارند که با ایجاد یک جرقه به شما صدمه وارد کند. پس دقت لازم را مبذول کرده تحت هیچ شرایطی در صورت عدم آگاهی اقدام به این کار نکنید.
کابل اتصال باتری به شک جفت است که یکی از آن ها به رنگ قرمز و دیگری مشکی است. انتهای هرکدام با گیره های سوسماری مجهز شده جنس سیم ها بسیار بادوام بوده نکته ی دیگر اینکه سیم ها نباید کوتاه باشند زیرا ممکن است فاصله ی بین دو اتومبیل زیاد باشد.
برای انجام این عملکرد باید یک اتومبیل برای انتقال انرژی الکتریکی در نزدیکی خودرو شما باشد توجه کنید که اتومبیل مورد نظر باید دارای باتری سالم بوده و تا بتوانید باتری خالی اتومبیل تان را به وسیله باتری آن شارژ نمایید. دقت کنید که فاصله باید نزدیک بوده تا عملکرد بهتری داشته باشید.
مطمئن شوید که دو باتری هر دو 12 ولت باشند توجه داشته باشید اکثر باتری ها در خودروهای مختلف  12 ولت است اما بهتر وضعیت را برای اطمینان بیشتر چک کنید.
بهتر است سلامت باتری ها را نیز کنترل کنید علی الخصوص باتری اهدا کننده مطمئن باشید فاقد هرگونه ترشح و نشتی باشد از دیگر مواردی که الزامی است کنترل کردن هر دو باتری و اطمینان از اتصال آن ها به پایانه ها
در صورتی که بخواهید بدون کمک اتومبیل دیگری باتری خودرو تان را شارژ کنید می توانید از جامپ استارتر یا پک بوستر استفاده کنید این ابزار به عنوان یک باتری قابل شارژ شناخته می شود که با کمک کابل اتصال باتری یا جامپر که به صورت فابریک  بر روی آن وجود دارد در این جا شما تنها به یک عدد کابل اتصال باتری نیاز دارید تا باتری خالی را مجددا شارژ کنید. این پکیج مجهز به چراغ قوه است که در محیط های تاریک هم امکان استفاده دارند.

چگونه کابل اتصال باتری را نصب کنیم

نکته مهم در ارتباط با اتصال دو باتری مهم است اینکه نباید اجازه اتصال کوتاه بدهید زیرا در صورت بروز این اتفاق می تواند برای باتری آسیب و جرقه ایجاد کند که می تواند برای باتری دیگر اجزای اتومبیل و خود شما نیز خطرناک باشد.
زمانی که سر هر دو کابل به الکترودهای باتری اتصال پیدا کنند به دیگر اجزای اتومبیل دست نزنید زیرا با قرار گرفتن پاها بر روی زمین امکان ایجاد اتصال کوتاه نیز اتفاق می افتد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *