پایه

باتری UPS موارد کاربرد و آشنایی با آن

27

باتری UPS موارد کاربرد و آشنایی با آن

باتری را به عنوان مفهوم گسترده‌ای می‌شناسیم که کاربرد آن متنوع است؛ حتی از لحاظ تکنولوژی هم تفاوت زیادی بین انواع باتری وجود دارد و به خاطر همین تفاوت‌ها است که شاهد عرضه باتری تلفن‌های همراه یا باتری‌های قلمی ساده در باتری‌سازی‌های مخصوص عرضه خودرو نیستم. اما اگر تصور می‌‌کنید که عرضه هیچ باتری دیگری در نمایندگی‌ها و فروشگاه‌های معتبر فروش باتری خودرویی که اصطلاحا استارتی نامیده می‌شود، این تَصور اشتباه است. باتری UPS مورد استفاده در دستگاه‌های تامین برق اضطراری و بسیاری از سایر دستگاه‌هایی که با سوخت خورشیدی فعالیت می‌کنند، ساختار نسبتا مشابه‌ای با باتری خودروها دارد. این باتری‌ها که به نام باتری دیپ سایکل یا UPS هم شناخته می‌شوند، امکان تولید توسط کارخانه‌های بزرگ ساخت باتری خودرو را دارند. از جمله شرکت‌های باتری‌ساز خودرو که اقدام به تولید باتری‌های دیپ سایکل یا UPS می‌کنند، شرکت توسعه منابع انرژی توان یا همان صبا باتری است.

1659517431

 •  درباره باتری UPS و مزایای آنباتری UPS
 • کاربردهای باتری UPS
 • باتری UPS در صنایع
 • باتری UPS در ادارات
 • باتری UPS در منازل
 • باتری یو پی اس
 • طریقه استفاده از ups
 • عملکرد ups
 • مدار ups
 • انواع یو پی اس
 • معرفی آرکا باتری، نمایندگی فروش باتری UPS صبا باتری
 • مزایای خرید از آرکا باتری
 • درباره باتری UPS

درباره باتری UPS و مزایای آن

درنظر داشته باشید که باتری‌های خودرویی به نحوی طراحی شده‌اند که تمرکز آنها روی عرضه تمام توان در لحظه استارت موتور باشد، در واقع این نوع باتری‌ها وقتی قرار باشد جریان را به مدت زمان طولانی ارائه کنند یا شارژ انجام شده را در مدت زمان بیشتری نگهداری کند، دچار چالش می‌شوند. به همین خاطر لازم است تغییراتی در ساختار این باتری‌ها اعمال کنیم تا امکان استفاده از آنها در چنین شرایطی فراهم شود. کاربری باتری‌های UPS درست به همین ترتیب است، یعنی این نوع از باتری‌ها لازم نیست انرژی خود را در یک لحظه تحویل دهند و اتفاقا بیشتر از هرچیزی انتقال جریان برقی با کمترین نوسان در مدت زمان طولانی مهم تلقی می‌شود، ضمن اینکه یکی از مهم‌ترین تفاوت باتری‌های دیپ سایکل ثابت بودن آنها است. البته برخی از خودروهای برقی که از باتری‌های لیتیومی استفاده نمی‌کنند، برای کاهش هزینه تولید و اقتصادی شدن این محصولات از همین باتری‌های دیپ‌سایکل استفاده می‌کنند و امکان تهیه باتری مورد نیاز آنها پس از پایان عمر این قطعه از باتری فروشی‌های معتبر وجود دارد.

1659517903

باتری UPS

در مجموعه دستگاه UPS به جهت مقابله با مشکلات جریان برق طراحی شده و در این میان این سیستم‌ها می‌توانند به غیر از انتقال نیرو در زمان قطعی برق، در هنگام برقرار بودن جریان برق نیز به جهت محافظت از تناوب و اختلال کوتاه مدت در جریان برق جلوگیری کنند. به عنوان مثال در مکان‌های حساسی همچون بیمارستان‌ها، سرورهای اطلاعاتی مراکز مخابراطی و مراکز پردازش ابری یا حتی ابرکامپیوترها برای فعالیت حتما نیازمند باتری UPS هستند. به غیر از این کاربریهای حساس در برای موارد روزمره‌ای همچون دوربین‌های مداربسته، دزدگیر منزل و چراغ‌های راهنمایی که برقراری تامین انرژی آنها نیز کاملا ضروری و حیاتی است نیز در دسته کاربری‌های باتری UPS قرار می‌گیرد.

1659517817

کاربردهای باتری UPS

همانطور که آوردیم دستگاه‌های مختلفی امکان استفاده از باتری‌های UPS را دارند، اما باتوجه به قابلیت‌های درنظر گرفته شده امکان استفاده از این دستگاه‌‌ها در کاربری‌های مختلفی وجود دارد که در اینجا براساس دسته‌بندی مکان استفاده شده به بررسی آنها می‌پردازیم.

باتری UPS در صنایع

برخی از کارخانه به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند و همچنین برای کاربری ابزارهای حفاظتی در چنین کارخانه‌هایی لازم است که باتری‌های UPS مورد استفاده قرار گیرد. همچنین به دلیل سنگین بودن کاربری بیمارستان‌ها از تجهیزاتشان لازم است که بخش مهمی را در ساختمان خود به محل قرارگیری UPS درنظر بگیرید.

1659517857

باتری UPS در ادارات

اداره‌های دولتی همچون دفاتر پیشخوان، مراکز خدمات اوپراتورها و شرکت‌های خصوصی یا حتی دکه‌های ارائه اطلاعات کامپیوتری نیز در برخی مواقع نیاز به دستگاه UPS دارند.

باتری UPS در منازل

با شیوع کرونا تعداد زیادی از افراد به صورت دورکار فعالیت کاری خود را ادامه دادند و به همین ترتیب حساسیت فعالیت آنها در خانه نیز افزایش پیدا کرد، از این رو بسیاری از افراد تصمیم گرفتند برای حفاظت از فعالیت کاری خود در منزل هم از UPS استفاده کنند. علاوه‌براین دستگاه‌‌های امنیت خانه همچون دزدگیر، دوربین مداربسته و تجهیزات حفاظتی داخل پارکینگ‌ها نیز برای حفظ جریان در سیستم خود نیازمند یو‌پی‌اس هستند.

باتری یو پی اس

همانطور که آوردیم بسیاری از پارکینگ‌ها با استفاده از درهای اتوماتیک طراحی شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به کرکره برقی و جک‌های بازکردن در اشاره کرد که امکان خروج خودرو را فراهم می‌کنند، اما در زمان قطعی برق بودن حضور UPS امکان خروج از این درها وجود نخواهد داشت. از سوی دیگر مجتمع‌های مجهز به آسانسور نیز برای حفاظت از افراد در هنگام قطعی برق از باتری‌های یو پی اس استفاده می‌کنند.

1645968709

طریقه استفاده از ups

هردستگاهی باتوجه به نیاز مصرف‌کننده طراحی شده و همچنین بسیاری از دستگاه‌های یو‌پی‌اس به صورت یک دستگاه جامع برای کنترل جریان هستند که باتری بخشی از آنها است. اما به عنوان مثال برای موتورسیکلت‌های برقی که با استفاده از این باتری‌ها حرکت می‌کنند، باید چند باتری را به صورت موازی باهم در محل درنظر گرفته شده نصب کرد.

عملکرد ups

در شرایط عادی دستگاه UPS صرفا در حال پایش شرایط نیروی برق است، اما در شرایط اضطرای این دستگاه وارد مدار می‌شود تا امکان تامین نیروی برق دستگاه‌های مختلف را به واسطه باتری ups تامین کند. همچنین پس از تخلیه باتری در هنگام قطعی برق و استفاده از ذخیره باتری، بخشی از جریان به سمت باتری میرسد تا عملیات شارژ انجام شود.

1659517669

مدار ups

دستگاه UPS به صورت موازی با برق شهری یا صنعتی فعالیت می‌کند، اما در همین شرایط نیز بخشی برای پایش وضعیت برق با استفاده از فرکانس جریان، آمپر تحویل داده شده و اختلاف فازهای برق به بررسی شرایط می‌پردازد و در صورت ثبت بازخورد منفی، اخطار و دستورالعمل استفاده از باتری صادر می‌شود.

انواع یو پی اس

از نظر فناوری عملکرد می‌توان یو پی اس‌ها را به سه دسته آفلاین  (برای تامین بی‌وقفه برق کامپیوترها)، اینتراکتیو (استفاده از مبدل دو طرفه برای تشخیص خروج جریان از حالت سینوسی) و آنلاین که اینورتر یا تبدیل کننده جریان همواره در آنها فعال است. از یک جنبه می‌توان upsها را به سه دسته استاتیک، داینامیک و هیبرید از نظر نوع مبدل الکترونیکی استفاده شده است. اما از لحاظ باتری استفاده شده به طور کلی یو پی اس‌ها را می‌توان به سه دسته: سرب-اسیدی، نیکل-کادمیوم، سیلور-آلکالین و لیتیومی تقسیم‌بندی کرد.

1659517725

معرفی آرکا باتری، نمایندگی فروش باتری UPS صبا باتری

باتوجه به اینکه آرکا باتری به عنوان یکی از معتبرترین و بزرگترین نمایندگی‌های صبا باتری شناخته می‌شود، این مجموعه اقدام به عرضه این نوع از باتری‌ها در وب‌سایت arkabattery.com کرده است. باتوجه به تنوع بالای محصولات در رده یو‌پی‌اس‌ها، آرکا باتری آمادگی دارد که برای نیازهای مختلفی اقدام به تامین باتری کند.

نمایندگی فروش باتری UPS

1659517746

مزایای خرید از آرکا باتری

 • نصب رایگان
 • خدمات پس از فروش
 • بهترین قیمت و کیفیت
 • مشاوره تخصصی خرید
 • قیمت رقابتی محصولات
 • ارسال به سراسر ایران
 • ارسال و نصب دو ساعته در کرج، تهران و مشهد
 • ارسال رایگان باتری UPS برای خرید های بالای یک میلیون تومان

1659517772

همچنین آرکا باتری آمادگی دارد خدمات پس از فروش باتری UPS صبا باتری را نیز درست مثل باتری‌های استارتی ارائه کند. نکته جالب اینجاست که در هنگام خرید باتری جدید UPS این امکان وجود دارد که با تحویل باتری‌های کهنه و مستهلک شده یا حتی خرید آنها هزینه کمتری پرداخت کنید. شما شرایط مشابهی برای خرید UPS مشاهده کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *