پایه

نکاتی درباره انتخاب بهترین باتری ماشین سنگین

نکاتی درباره انتخاب بهترین باتری ماشین سنگین

ماشین‌های سنگین مانند اتوبوس، مینی بوس، کامیون، تریلی، تراکتور و … ماشین‌های قدرتمندی برای حمل و نقل، جاده سازی، کشاورزی و صنعت در کشور می‌باشند. اگر ماشین سنگین خراب شود می‌تواند در صنعت و حمل و نقل عمومی اختلال سنگینی را ایجاد کند. یکی از اجزای مصرفی ماشین‌های سنگین، باتری می‌باشد. اگر باتری ماشین سنگین در معرض خرابی قرار گیرد، می‌تواند باعث از کار افتادن ماشین گردد و دردسرساز شود. در این مواقع نیاز به خرید باتری خودرو سنگین وجود دارد اما شاید بسیاری از راننده‌های این ماشین‌ها آگاهی زیادی در مورد باتری خودرو سنگین نداشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای خرید بهترین باتری ماشین سنگین بیان کنیم.

اهمیت انتخاب باتری در خودروهای سنگین

به طور معمول خودروهای سنگین مجهز به لیست طولانی از آپشن‌ها و تجهیزات رفاهی که در خودروهای سواری مشاهده می‌کنیم نیستند، اما این موضوع باعث نمی‌شود که از اهمیت حضور قطعه باتری در خودروهای سنگین کاسته شود، اتفاقا این قطعه در خودروهای سنگین به خاطر تفاوت ساختاری که با خودروهای سواری دارد، جزو قطعات با اهمیتی به شمار می‌آید که به خاطر حساسیت فعالیت آن نیازمند بررسی و نگهداری دوره‌ای باتری خودرو است.

اهمیت انتخاب باتری در خودروهای سنگین

به همین خاطر شرکت‌هایی که در ناوگان خود از این نوع وسایل استفاده می‌کنند، در برنامه تعمیر و نگهداری خود بخش مهمی را به بررسی شرایط باتری و نیاز آن به تعویض اختصاص می‌دهند. در این میان نکاتی وجود دارد که شاید برای سایر مخاطبان جالب باشد و برای مالکین این وسایل مرور کردن آنها واجب است.

مهم‌ترین نکات به هنگام خرید باتری خودرو سنگین

یکی از مهم‌ترین نکاتی که به هنگام خرید باتری خودروهای سنگین باید به آن توجه کنید این است که به سراغ برندهای برتر و مطرح بازار بروید. هرچند این برندها قیمت بالایی دارند اما خیالتان از کیفیت آن‌ها راحت خواهد بود. باتری‌هایی که توسط برندهای داخلی تولید می‌شوند هم‌سطح با باتری‌های خارجی بوده و گزینه مناسبی برای خرید هستند، زیرا این باتری‌ها گارانتی دارند و با اتکا به ضمانت پس از فروش می‌توانید آن‌ها را خریداری نمایید.

باتری‌های خارجی معمولا ضمانت ندارند و قیمت بالاتری نیز دارند به همین دلیل توصیه ما خرید باتری‌های برند داخلی می‌باشد.
قیمت محصول نیز یکی دیگر از نکات مهمی است که برای خریداران مهم است. هرچه کیفیت باتری بالاتر باشد و توسط برند معروف‌تری تولید شده باشد می‌توان انتظار داشت قیمت باتری خودرو بالاتر باشد. از دیگر عوامل که بر روی قیمت این باتری‌ها تاثیر دارد، آمپراژ باتری است. بنابراین هرچه آمپراژ باتری بالاتر باشد می‌تواند قیمت بالاتری را در بر بگیرد. با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین برند را انتخاب کنید.

ویژگی‌های بهترین باتری ماشین سنگین

از آنجا که تنوع باتری‌های ماشین سنگین بسیار زیاد است، اگر به دنبال بهترین باتری خودرو سنگین هستید لازم است که ویژگی‌های آن‌ها را در نظر بگیرید. در این بخش ما این موارد را بیان می‌کنیم.

ظرفیت بالا: این باتری‌ها باید از ظرفیت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند انرژی مورد نیاز کامیون، اتوبوس و … را به‌طور مداوم تامین کنند.

ویژگی‌های بهترین باتری ماشین سنگین
شارژ سریع: این باتری‌ها باید از قابلیت شارژ سریع برخوردار باشند تا در صورت نیاز به سرعت شارژ شوند. ظرفیت این باتری‌ها معمولا بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ آمپر ساعت می‌باشد.
مقاوم در برابر شوک و لرزش: باتری‌ها باید مقاومت بالایی در برابر شوک یا لرزش داشته باشند تا بتوانند در مسیرهای سخت و ناهموار انرژی رسانی خود را انجام دهند‌.
قدرت خروجی بالا: این باتری‌ها باید قدرت خروجی بالایی داشته باشند تا بتوانند به آسانی با کمپرسور هوا، جک هیدرولیک، لامپ‌های فلوئورسنت و … ماشین کار کنند.

ولتاژ باتری ماشین سنگین

ماشین‌های سواری و خودروها با باتری‌های ۱۲ ولتی کار می‌کنند، اما ماشین‌های سنگین نیاز به ولتاژ بیشتری دارند. به همین دلیل باتری آن‌ها ۲۴ ولت می‌باشد. ماشین‌های سنگینی مانند مینی بوس، اتوبوس، کامیون، تریلی کشنده، تراکتور و … معمولا از باتری ۲۴ ولت استفاده می‌کنند تا بتوانند قدرت مورد نیاز برای استارت ماشین و دیگر سیستم‌های الکتریکی را تامین کنند. ولتاژ مهم‌ترین تفاوتی است که بین باتری ماشین‌های سنگین و سواری وجود دارد.

آمپر باتری خودرو سنگین

از دیگر نکاتی که به هنگام خرید این باتری‌ها باید در نظر داشته باشید آمپر باتری می‌باشد. زیرا آمپر باتری‌های سنگین مختلف می‌توانند با یکدیگر تفاوت داشته باشند. اگر باتری را خریداری کنید که آمپراژ کمتری نسبت به خودروی شما داشته باشد، ماشین به سختی استارت می‌خورد و قدرت طبیعی خود را نیز نخواهد داشت. همچنین اگر آمپر باتری بیشتر از آمپر مورد نیاز ماشین باشد، باتری خیلی زودتر از کار می‌افتد. بنابراین ابتدا آمپراژ مورد نیاز ماشین خود را با بررسی باتری قبلی آن به دست آورید سپس یک باتری مناسب را انتخاب کنید.

انواع باتری ماشین سنگین

برای اینکه بتوانید بهترین باتری ماشین سنگین را انتخاب کنید لازم است که با انواع آن نیز آشنایی داشته باشید. زیرا امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد حضور باتری‌های متنوعی در برندهای مختلف در بازار هستیم. بنابراین اگر برای خرید این باتری‌ها می‌خواهید اقدام کنید، ممکن است کار انتخاب شما سخت شود. بنابراین بهتر است، قبل از خرید با انواع این باتری‌ها آشنایی پیدا کنید.

انواع باتری ماشین سنگین

باتری اسیدی

رایج‌ترین مدل باتری برای ماشین سنگین مدل اسیدی است که طراحی آن‌ها به‌صورت شش خانه می‌باشد که در هر خانه یک درب باتری پیچی قرار گرفته است. اگر این نوع باتری را خریداری کنید لازم است که درب باتری را هر سه ماه یک بار باز کنید تا میزان الکترولیت و اسید آن را بررسی نمایید. بر روی این باتری‌ها علامت‌های نوشتاری MAX و MIN وجود دارد که مشخص می‌کند حداقل و حداکثر سطح این مایعات چقدر باید باشد. این مایع باید در قسمت میانی این دو نوشته قرار گیرد. باتری‌های اسیدی ماشین سنگین دارای طول عمر کمتری هستند اما قیمت آن‌ها نیز ارزان‌تر می‌باشد.

باتری اتمی

این باتری‌ها جدیدترین باتری‌هایی هستند که قیمت بالاتری نیز نسبت به باتری اسیدی دارند. نگهداری خاصی نیاز ندارند و آلودگی تولید شده توسط آن‌ها نیز کمتر است. این باتری‌ها کاملا بسته هستند و الکترولیت و اسید از داخل آن خارج نمی‌شود و هیچ گونه ریزشی در آن‌ها اتفاق نمی‌افتد. باتری اتمی نیاز به هیچ‌گونه آب مقطری ندارد، به همین دلیل می‌توان آن‌ها را مجددا شارژ کرد. این باتری‌ها با فرایند رادیو اکتیو انرژی الکتریکی تولید می‌کنند، طول عمر آن‌ها نیز با توجه به نحوه استفاده و نگهداری از آن می‌تواند ۵ تا ۱۰ سال باشد.

 

انواع باتری ماشین سنگین

باتری کامیون خارجی یا ایرانی؟

باتری ماشین سنگین ایرانی در مقایسه با باتری‌های خارجی کیفیت مطلوبی دارد. شاید بتوان گفت کیفیت باتری‌های کره‌ای نسبت به نمونه‌های ایرانی بالاتر باشد، اما باتری‌های ایرانی در برابر برندهای ترکیه‌ای و چینی عملکرد بهتری دارند. باتری‌های تولید شده توسط شرکت‌های صبا باتری، سپاهان باتری، پاسارگاد باتری و برنا باتری از با سابقه‌ترین کارخانه‌های تولید باتری ماشین سنگین می‌باشند. باتری‌های اوربیتال، واریان، سولفان و گلوبال از جمله تولیدات این برندها می‌باشند. این برندها محصولات مناسبی برای انواع ماشین سنگین مانند کمپرسی، کامیونت، تراکتور، کامیون، اتوبوس، خودروهای راهسازی و کشنده‌ها دارند.

خرید باتری ماشین سنگین

اگر باتری ماشین سنگین خراب شود، می‌تواند دردسرهای زیادی را برای صاحبان خودرو و صاحبان کسب و کار ایجاد کند. بنابراین لازم است که از سالم بودن باتری و نصب اصولی آن اطمینان حاصل کنید. سالم بودن باتری به هنگام خرید را می‌توان از روی سه فاکتور تاریخ تولید جدید، ضمانتنامه معتبر و فروشگاه مطمئنی که دارای خدمات پس از فروش باتری هستند، پی برد. آرکا باتری باکیفیت بودن و نو بودن تمامی محصولات خود را تایید می‌کند. تمامی باتری‌هایی که در مجموعه آرکا باتری به فروش می‌رسند دارای گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش هستند. بنابراین می‌توانید خرید خود را با خیال راحت از مجموعه ما انجام دهید.

جمع‌بندی

باتری از مهم‌ترین عناصر به کار رفته در خودروهای سنگین می‌باشد که نقش حیاتی در عملکرد آن‌ها دارد‌. برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین باتری را برای این خودروها انتخاب کنید نیاز است که اطلاعاتی درباره نوع مدل کامیون، آمپراژ، ولتاژ و عوامل مختلف را به‌دست آورید. باتری‌های برندهای داخلی با قیمت مناسب و طول عمر قابل قبول انتخاب مناسبی برای خودروهای سنگین می‌باشند. فروشگاه‌های آنلاین مانند آرکا باتری که نمایندگی صبا باتری را دارد و به فروش عمده باتری ماشین مشغول است، می‌تواند در انتخاب بهترین باتری به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *