پایه

نحوه تعویض باتری موتور سیکلت

تعویض باتری موتور سیکلت

شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی که موتور سیکلت دارند این است که باتری موتور سیکلت آن‌ها خراب شود و دیگر قابل استفاده نباشد. زیرا باتری در هوای سرد و یا مواقعی که برای طولانی مدت روشن نمی‌شود فاسد خواهد شد. نصب باتری باید توسط افرادی که اطلاعات و آگاهی کافی دارند انجام شود، اما اگر خودتان قصد تعویض باتری موتور سیکلت را دارید باید ابتدا آموزش آن را فرا گیرید و به نکات مربوط به آن دقت کنید. در این مطلب از آرکا باتری قصد داریم نحوه تعویض باتری موتور سیکلت و نصب آن را به‌صورت کامل بررسی کنیم.

تعویض باتری موتور سیکلت

در این بخش می‌خواهیم نحوه تعویض باتری موتور سیکلت را به‌صورت کامل و دقیق توضیح دهیم و تمامی نکات کاربردی مربوط به آن را نیز بررسی کنیم.

ابزار مورد نیاز برای تعویض باتری موتور سیکلت

 • باتری جدید موتور سیکلت
 • آچار فرانسه یا آچار آلن
 • عینک ایمنی
 • دستکش
 • پارچه تمیز

مراحل تعویض باتری موتور سیکلت

 1. آماده سازی

اولین کار برای تعویض باتری موتور سیکلت این است که برای خرید باتری موتور سیکلت اقدام نمایید و یک باتری مناسب را خریداری نمایید.

برای تعویض باتری، موتور سیکلت را خاموش نمایید و سوئیچ آن را خارج کنید. بعد از این کار باید منتظر بمانید تا موتور خنک شود. در این حین می‌توانید عینک ایمنی و دستکش خود را بپوشید تا آماده مراحل بعدی شوید.

مراحل تعویض باتری موتور سیکلت آماده سازی

    2. جدا کردن باتری قدیمی

حال باید محفظه‌ای که در موتور سیکلت شما باتری در آن قرار می‌گیرد را پیدا کنید این محفظه معمولا در زیر مخزن سوخت یا در کنار موتور می‌باشد. در این مرحله باید مواظب باشید که قطب‌های مثبت و منفی را به درستی تشخیص دهید. پایانه مثبت باتری معمولا به رنگ قرمز و پایانه منفی آن سیاه می‌باشد. آچار آلن یا فرانسه را بردارید و مهره‌هایی که در پایانه‌های باتری قرار دارند را شل نمایید. بعد از اینکه این مهره‌ها را شل کردید کابل‌هایی که به پایانه‌ها متصل هستند را به آرامی جدا نموده و باتری را از محفظه خود خارج کنید.

مراحل تعویض باتری موتور سیکلت جدا کردن باتری قدیمی

    3. نصب باتری جدید

در این مرحله از تعویض باتری موتور سیکلت باید باتری جدید را در محفظه قرار دهید. برای این کار نیاز به هیچ فشاری نیست و باتری باید به راحتی در محفظه وارد شود تا هیچ‌گونه آسیبی به آن وارد نشود. کابل قرمز را به ترمینال مثبت باتری و کابل سیاه را به ترمینال منفی وصل کنید. در حین کار دقت کنید که ترمینال‌های باتری با قسمت‌های دیگر هیچ‌گونه تماسی پیدا نکنند. در نهایت نیز مهره‌های پایانه‌ها را با کمک آچار آلن در جای خود محکم کنید.

مراحل تعویض باتری موتور سیکلت نصب باتری جدید

    4. بررسی نهایی

در نهایت باید اتصالات ترمینال و کابل‌ها را بررسی کنید و از محکم بود و امن بودن آن‌ها اطمینان پیدا کنید. بعد از این کار موتور سیکلت را روشن کنید تا ببینید باتری به درستی کار می‌کند یا نه. اگر هرگونه مشکلی برای تعویض باتری موتور سیکلت داشتید دفترچه راهنمای موتور سیکلت خود را بررسی کنید و یا اینکه از یک مکانیک با تجربه کمک بگیرید.

نکات مهم برای تعویض باتری موتور سیکلت

 • هنگام انجام دادن کارهای فنی مانند تعویض باتری موتور سیکلت از وسایلی مثل عینک ایمنی و دستکش استفاده نمایید.
 • توجه کنید که جای قطب‌های مثبت و منفی را با یکدیگر اشتباه نگیرید، زیرا اتصال معکوس آن‌ها به کابل‌های مربوطه می‌توانند باعث آسیب زدن به باتری و سیستم الکتریکی موتور سیکلت شود.
 • اگر باتری قدیمی شما زنگ زده و یا خورده شده است باید قبل از اینکه به آن دست بزنید، یک محلول جوش شیرین و آب تهیه کنید و محل باتری را با آن خنثی کنید.
 • به بازیافت باتری‌های قدیمی توجه کنید و آن را به فروشگاه‌های لوازم یدکی موتور سیکلت و یا مراکز خدمات پس از فروش باتری‌های قدیمی که کار بازیافت باتری را انجام می‌دهند بسپارید.

جدا کردن کابل‌های منفی و مثبت

از مهم‌ترین مراحل تعویض باتری موتور سیکلت این است که کابل‌های منفی و مثبت را به درستی از باتری جدا کنید تا از ایجاد جرقه جلوگیری کرده و آسیبی به سیستم الکتریکی وارد نکنید. در این بخش از آرکا باتری این مرحله را به‌طور کامل آموزش می‌دهیم.

 1. اولین کار این است که مکان باتری را پیدا کنیم. باتری در کنار موتور یا محفظه سوخت قرار دارد. پوشش یا قاب باتری را با کمک یک پیچ گوشتی یا آچار بردارید. حال کابل‌های سیاه و قرمزی را می‌بینید. کابل منفی معمولا با رنگ سیاه مشخص می‌شود که به ترمینال منفی باتری وصل شده و با علامت – نشان داده شده است. اما کابل مثبت دارای رنگ قرمز بوده و به ترمینال مثبت باتری که علامت + دارد وصل شده است.
 2. حال که کابل منفی را تشخیص دادید باید با کمک یک آچار یا پیچ گوشتی مناسب پیچ یا مهره‌ای که کابل منفی را به ترمینال منفی باتری وصل کرده است باز کنید. وقتی که کابل منفی را جدا می‌کنید باید توجه کنید که ابزار یا کابل با ترمینال مثبت یا دیگر قسمت‌های فلزی برخورد نداشته باشند. زیرا ممکن است جرقه ایجاد شود و یا به سیستم الکتریکی آسیب وارد گردد.
 3. بعد از اینکه پیچ یا مهره را باز کردید می‌توانید کابل منفی را از ترمینال منفی باتری جدا نمایید. دقت کنید که همیشه ابتدا کابل منفی یعنی سیاه را جدا کنید تا از بروز جرقه و ایجاد اتصال کوتاه جلوگیری کنید. بعد از اینکه کابل منفی را جدا کردید کابل مثبت را که به رنگ قرمز می‌باشد مانند مراحلی که برای کابل منفی بیان کردیم به آرامی جدا کنید.

چه زمانی نیاز به تعویض باتری موتور سیکلت داریم؟

باتری‌های موتور سیکلت دارای عمر محدودی هستند. اکثر باتری‌های موتور سیکلت عمری حدود ۴ سال دارند. اما اگر نگهداری از آن‌ها به خوبی انجام شود می‌توانند بیشتر کار کنند. برای نگهداری از باتری باید آن را از سرما محافظت کرد و برای بلند مدت نباید خاموش بماند، با رعایت موارد این چنینی می‌توان عمر باتری را کمی افزایش داد. اما اگر علائم خرابی باتری را مشاهده کردید نیاز به خرید باتری موتور سیکلت و تعویض آن خواهید داشت. در ادامه علائم خرابی باتری موتور سیکلت را بیان می‌کنیم.

چه زمانی نیاز به تعویض باتری موتور سیکلت داریم؟

علائم خرابی باتری موتور سیکلت

اگر هر یک از موارد زیر را در موتور سیکلت خود مشاهده کردید نشانه خراب شدن باتری هستند و در این مواقع باید برای تعویض باتری موتور سیکلت اقدام کنید:

 • استارت نخوردن موتور سیکلت و یا ضعیف استارت خوردن
 • موتور سیکلت استارت می‌خورد اما روشن نمی‌شود.
 • موتور سیکلت خاموش نمی‌شود.
 • کم نور یا پر نور شدن چراغ‌های موتور سیکلت
 • شارژ نشدن باتری و یا نگه نداشتن آن
 • سولفات شدن سر باتری به‌طور مکرر
 • جوشیدن آب اسید از خانه‌های باتری
 • نشتی آب اسید و بوی بد از باتری
 • داغ شدن بیش از حد ترمینال منفی باتری
 • ایجاد بو و دود از ناحیه استارت موتور سیکلت
 • ترکیدن باتری در حین استارت خوردن
 • روشن شدن چراغ شارژ باتری وقتی که موتور خاموش و یا سوئیچ بسته است و یا همچنین در زمانی که موتور روشن است.
 • خاموش شدن موتوری که در حال حرکت است و روشن نشدن آن
 • خاموش بودن چراغ شارژ وقتی که موتور در حالت سوئیچ باز است.
 • گرم شدن بیش از حد بدنه الترناتور وقتی که موتور خاموش است که نشان دهنده خالی شدن شارژ باتری است.
 • شارژ شدن بیش از حد و یا خیلی کم باتری
 • استارت سنگین موتور درصورتی‌که موتور هیچ نقص مکانیکی ندارد.
 • اگر برق به پشت آمپر نمی‌رسد.
 • حتی اگر موتور سیکلت خاموش نمی‌شود نیز می‌تواند نشانه خراب شدن باتری باشد.

سخن پایانی

باتری موتور سیکلت یکی از قطعات اصلی این دستگاه می‌باشد که انرژی لازم برای حرکت و دیگر کارهای مکانیکی مثل روشن شدن چراغ را تامین می‌کند. اما باتری‌های موتور سیکلت دارای عمر مشخصی هستند و بعد از مدتی خراب خواهند شد. در این زمان نیاز به تعویض دارند. تعویض باتری موتور سیکلت  فرایند نسبتا ساده‌ای می‌باشد که با داشتن دانش فنی و ابزار آن می‌توانید آن را انجام دهید. اما اگر خودتان می‌خواهید باتری را تعویض کنید باید نحوه تعویض باتری موتور سیکلت را یاد بگیرید که ما در این مطلب از آرکا باتری به‌طور مفصل به آن پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *