نمایش کالاهای موجود
مشاهده فیلترها
نتیجه ای یافت نشد !
باتری تراکتور

باتری تراکتور چند آمپر باید باشد و ولتاژ باتری تراکتور چقدر است؟

هر وسیله نقلیه موتوری اعم از سواری، باری و خدماتی برای روشن شدن به باتری نیاز دارد. تراکتورها یکی از قدیمی ترین ماشین های کاری هستند که کاربردهای مختلفی دارند. تراکتورها با وجود اینکه کاربری متفاوتی از خودرو دارند، اما به دلیل بهره بردن از موتور درونسوز دیزلی یا بنزینی برای روشن شدن و آغاز فعالیت نیاز به باتری دارند. در این مطلب قصد داریم ویژگی های باتری تراکتور و همچنین آمپر و ولتاژ باتری مناسب تراکتور را بررسی کنیم.

 

آشنایی با تراکتور و نحوه فعالیت آن

تراکتور از قدیمی ترین ماشین های کاری بوده که عمدتا در فعالیت های کشاورزی به کار گرفته می شود. تراکتورها در طی سالهای اخیر به مراتب مدرن تر از قبل شده اند و در این مدت شاهد تولید تراکتورهایی قدرتمندتر و پیشرفته تر بوده ایم. تراکتورها بسته به نوع کاربری تعداد محور، طراحی و استایل ظاهری متفاوتی می توانند داشته باشند. تراکتور از جمله متدوال ترین ماشین آلات کاری و کشاورزی بوده و در تمام دنیا کاربرد دارد. البته کاربرد تراکتور تنها در کشاورزی نبوده و از آن به عنوان مولد نیرو یا حتی ماشین آلات ساختمانی و راهسازی نیز استفاده می کنند.

از تراکتورها در کشورزی جهت کشیدن گاو آهن و تیغه شخم زنی، تامین نیروی دورانی غلتکهای خاک و همچنین تامین نیروی هیدرولیکی استفاده می شود. البته این موارد تنها بخشی از ده ها کاربرد تراکتورها در صنایع مختلف است. در ایران استفاده از تراکتورها در کشاورزی و مشاغل مختلف بسیار رایج بوده و تراکتورهای متنوعی با ظرفیت ها و توان های مختلف در ایران تولید می شود که هر یک کاربری ویژه و خاصی دارند. تراکتورهای کشاوری انواع مختلفی دارند که بسته به نیاز می تواند از 8 اسب بخار و دو محور تا 4 محور با قدرت هایی به مراتب بیشتر باشند. تنوع زیاد تراکتورها به دلیل تنوع بالای کاربری آنها و فعالیت هاییست که می توان با یک تراکتور انجام داد. تراکتورها را می توان به طور کلی به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

1. تراکتورهای معمولی

2. تراکتورهای زنجیری

3. تراکتور باغبانی

4. تراکتور باری

5. تراکتور با بیل مکانیکی

6. تراکتور شیار زدن

 

باتری تراکتور چه کاربردی دارد؟

باتری تراکتور شباهت زیادی به باتری خودرو دارد. باتری تراکتور انرژی لازم برای استارت زدن را فراهم می کند و باعث چرخش اولیه موتور و روشن شدن تراکتور می شود. البته زمانی که تراکتور خاموش باشد باتری نقش یک منبغ تغذیه محدود را برای وسایل الکترونیکی اعم از چراغ ها ایفا می کند.

 

باتری تراکتور چند آمپر است؟

باتری تراکتور بسته به نوع تراکتور، توان و نوع کاربری آن متفاوت است. هر تراکتور با توجه به مشخصاتی که دارد به یک باتری با آمپراژ به خصوص برای روشن شدن نیاز دارد. اگر باتری نصب شده برای تراکتور آمپراژی کمتر از میزان توصیه شده داشته باشد، ممکن است نتواند انرژی لازم برای استارت زدن را تامین کند یا اینکه عمر آن کاهش یافته و نمی تواند به درستی فعالیت کند. آمپر باتری تراکتور مهم ترین فاکتوری بوده که باید در هنگام خرید باتری تراکتور مد نظر قرار دهید.

آمپر باتری تراکتور توسط شرکت تولید کننده و عرضه کننده آن مشخص شده یا در دفترچه راهنمای آن آمپر باطری تراکتور درج شده است. ولی اگر به این موارد دسترسی ندارید، می توانید با شماره درج شده در وب سایت آرکا باتری تماس بگیرید و کارشناسان مجرب آرکا باتری شما را در انتخاب باتری تراکتور و آمپر باتری تراکتور راهنمایی می کنند.

به طور کلی آمپر باتری تراکتور بسته به نوع و کاربری آن می تواند از 90 تا 200 آمپر ساعت ظرفیت داشته باشد.

 

ولتاژ باتری تراکتور چقدر است؟

سیستم برقی عمده خودروهای سواری سبک ولتاژ 12 ولت دارد. اما تراکتورها و عمده خودروهای تجاری دارای سیستم برق 24 ولت هستند. اما سیستم برقی تراکتورهای قدیمی مقداری با تراکتورهای جدید تفاوت دارد. در تراکتورهای قدیمی سیستم برق استارت 24 ولت بود. اما سایر سیستم های برقی اعم از چراغ ها با برق 12 ولت فعالیت می کردند. اما در تراکتورهای جدید این موضوع تفاوت کرده است. سیستم برق تراکتورهای جدید به طور کامل 24 ولت بوده و نه تنها استارت، بلکه دینام، چراغ ها و تمام وسایل الکترونیکی نصب شده برای تراکتورهای جدید 24 ولت هستند. این کاملا در تضاد با تراکتورهای قدیمی بوده که تنها استارت آنها با برق 24 ولت فعالیت می کرد.

به همین جهت در تراکتورهای قدیمی از دو باتری 12 ولت استفاده می شد که به وسیله یک رله دو باتری به یکدیگر متصل می شدند و ولتاژ 24 ولت برای استارت فراهم می شد. در زمان روشن شدن موتور نیز دینام با ولتاژ 12 ولت خود هر دو باتری را به صورت همزمان شارژ می کرد.

 

انواع باتری تراکتور در بازار

باتری تراکتور را می توان از نظر برند و نوع دستی بندی کرد. از نظر برند و تولید کننده باتری های تراکتور به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم می شوند. باتری ایرانی تراکتور معمولا قیمت ارزانتری نسبت به نمونه های خارجی دارد. به طور معمول باتری خارجی تراکتور قیمت بالاتری نسبت به مدلهای مشابه ایرانی دارد. اما قیمت ارزانتر باتری ایرانی ترکتور به معنای بی کیفیت بودن آن نیست و کیفیت باتری های ساخت ایران کاملا مطلوب و مناسب است.

اما باتری تراکتور از نظر نوع و مدل به دو دسته سیلد اسیدی (اتمی) و اسیدی تقسیم می شود. باتری های سیلد اسیدی (اتمی) تراکتور قیمت بالاتری نسبت به باتری های اسیدی (خیس) داشته و از جمله مزایای آنها می توان به عدم نیاز به نگهداری و عدم نشتی و کم کردن مایع الکترونیک و آب باطری اشاره کرد و طول عمر بیشتری نسبت به باتری های اسیدی دارند. به همین جهت قیمت آنها از باتری های اسیدی (خیس) گرانتر است. باتری های اسیدی برعکس باتری های سیلد اسیدی نیاز به نگهداری دارند و آب باتری و مایع الکترولیت آنها در طول مدت استفاده ممکن است کاهش یابد. روی باتری های اسیدی تراکتور شش خانه طراحی شده که درب هایی پلاستیکی برای آنها نصب شده که با باز کردن آنها می توان سطح مایع الکترولیت باتری اسیدی تراکتور را بررسی کرد. مایع الکترولیت باتری های اسیدی باید بین Max (حداکثر) و Min (حداقل) باشد. لازم به ذکر است که هر یک از شش محفظه مایع الکترولیت باید به صورت جداگانه چک و بررسی شود. چراکه این محفظه ها به یکدیگر راه نداشته و در صورتی که سطح مایع الکترولیت از Max کمتر باشد باید با قیف مایع الکترولیت را با دقت به آن اضافه کرد. در صورت عدم بررسی مرتب مایع الکترولیت باتری های اسیدی طی دوره های سه ماهه، عمر باتری به شدت کاهش می یابد.

باتری های اسیدی به دلیل اینکه مقداری نیاز به نگهداری دارند، طول عمر آنها نسبت به باتری های سیلد اسیدی (اتمی) کمتر بوده و قیمت آنها نیز ارزانتر است.

 

قیمت باتری تراکتور در آرکا باتری

قیمت باتری تراکتور بسته به ایرانی یا خارجی بودن متفاوت است. باتری ایرانی تراکتور معمولات قیمت ارزان تری نسبت به باتری خارجی تراکتور دارد. فاکتور دیگر تعیین کننده قیمت باتری تراکتور آمپر بوده که هرچه آمپر باتری بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد. جدا از این موارد سیلد اسیدی (اتمی) یا اسیدی (تر) بودن نوع باتری نیز عامل دیگر تعیین کننده سطح قیمت باتری تراکتور است. باتری های سیلد اسیدی به دلیل ساختار بسته ای که دارند نیاز به نگهداری خاصی نداشته و امکان کم کردن آب باتری (مایع الکترولیت) آنها وجود ندارد و معمولا دوام بالاتر و عمر بیشتری دارند که طبیعیست قیمت آنها نسبت به باتری های اسیدی معمولی گرانتر باشد. باتری های اسیدی معمولی دارای شش محفظه برای کنترل سطح مایع الکترولیت هستند و به تدریج سطح آب باتری آنها بسته به میزان استفاده کاهش پیدا می کند و باید به صورت دوره ای سطح مایع الکترولیت آنها را چک کرد و نیاز به نگهداری دارند. باتری اسیدی تراکتور قیمت ارزانتری نسبت به باتری سیلد اسیدی تراکتور (اتمی) دارد و دوام آن نیز کمتر است.

برای پی بردن به قیمت انواع باتری تراکتور، می توانید به وب سایت آرکا باتری مراجعه کرده و قیمت انواع باتری تراکتور را در بخش مربوط به باتری تراکتورها مشاهده کنید. آرکا باتری نماینده رسمی شرکت های تولید کننده باتری از جمله صبا بوده و محصولات خود را با سود مصوب به بازار عرضه می کند. بدین ترتیب با خرید باتری تراکتور از آرکا باتری، می توانید نسبت به قیمت و کیفیت باتری خریداری شده اطمینان داشته باشید.

 

 

خرید باتری تراکتور از آرکا باتری

آرکا باتری یک وب سایت فروش آنلاین انواع باتری اعم از باتری تراکتور و خودرو تا باتری یو پی اس UPS بوده و شما می توانید انواع باتری تراکتور را در وب سایت این شرکت مشاهده و خریداری کنید. آرکا باتری نماینده رسمی بسیاری از شرکت های تولیدکننده باطری تراکتور بوده که همین موضوع باعث شده مشتری بتواند باتری تراکتور را با قیمتی مناسب به همراه گارانتی از آرکا باتری خریداری کند. برای راهنمایی در خصوص خرید باطری تراکتور، می توانید با شماره پشتیبانی آرکا باتری که در وب سایت این شرکت درج شده تماس بگیرید و از راهنمایی کارشناسان آرکا باتری استفاده کنید. در صورت خرید باتری تراکتور از آرکا باتری، این شرکت تضمین می کند که باتری تراکتور را در کمترین زمان ممکن به دست خریدار برساند. لازم به ذکر است که قیمت باتری تراکتور درج شده در وب سایت آرکا باتری با توجه به تحویل گرفتن باتری فرسوده تراکتور اعلام شده است.