علل خرابی سیستم جرقه زنی موتور ماشین۱۳۹۸/۱۲/۰۱
سیستم جرقه زنی موتور ماشین

سیستم جرقه زنی موتور ماشین

بررسی علل خرابی سیستم جرقه زنی موتور ماشین

برای روشن شدن ماشین ها طبق فرآیندی مخلوط متراکم شده ی بنزین و هوا به حالت انفجار در می آید که این عملکرد توسط سیستم جرقه زنی موتور خودرو اتفاق می افتد. این عملیات باید در لحظه ی مناسب در هر کدام از سیلندرها انجام شود.

سیستم جرقه زنی موتور خودرو از چه بخش هایی تشکیل شده است

شمع یکی از قطعات مهم در سیستم جرقه زنی موتور خودرو است در دو سوی شمع دو الکترود قرار گرفته است که در محفظه ی احتراق قرار می گیرد با دریافت جریان برق کوئل جرقه می زند.
وایر شمع دربرخی موارد این قطعه وجود ندارد. عملکرد این قطعه در اتومبیل به این صورت است که جریان برق ولتاژ بالای کوئل به وسیله ی سیم های عایق شده به شمع انتقال می یابد نام این سیم ها به وایر (Wire) است.
نکته ی مهم در مورد وایر شمع این است که در بعضی از مدل های موتور به علت عدم وجود وایر کوئل به شکل مستقیم بالای شمع قرار می گیرد و به این طریق برق را منتقل می کند. در این مدل از موتورها برای اینکه برق به بدنه ی خودرو منتقل نشود ارتباط مابین شمع ها و کوئل را عایق بندی کرده اند.
کوئل وظیفه ی این قطعه در سیستم جرقه زنی موتور خودرو این است که برق 12 ولت را به 7000 ولت نبدیل کند تا به این ترتیب جرقه ی لازم در در مخلوط متراکم شده ی محفظه ی احتراق ایجاد شده و پس از آن احتراق بین دو الکترود شمع ایجاد شود و در یک زمان بندی مشخص از طریق وایرها به شمع منتقل شود. 
از دیگر بخش های این سیستم سیم کشی کوئل است . وظیفه ی سیم کشی کوئل تغذیه ی برق کوئل و در کنار آن انتقال فرمان های ECU به کوئل است.

سیستم جرقه زنی چگونه کار می کند

زمانی که خودرو استارت می خورد باعث چرخش میل لنگ  و به دنبال آن فرآیند مکش هوا و تزریق سوخت می شود.
مرحله ای در هر کدام از سیلندرها وجود دارد که مخلوط هوای متراکم شده و بنزین برای انفجار آماده شده است زمانی که جرقه ی شمع که با ولتاژ بالا هم اتفاق می افتد انجام شد این انفجار صورت می گیرد.
تشخیص جرقه زدن در موقعیت مناسب برای هر کدام از سیلندرها توسط سنسور موقعیت در میل لنگ به ECU فرستاده می شود.
زمانی که ECU از طریق سنسورموقعیت میل لنگ اطلاعات را دریافت کرد پس از آن از طریق سیم کشی کوئل جریان برق به کوئل فرستاده می شود و جرقه ی زدن سیلندرها در زمان مناسب اتفاق می افتد. 

چگونه خرابی سیستم جرقه زنی موتور خودرو را تشخیص بدهیم

زمانی که سیستم جرقه زنی در موتور خودرو خراب یا دارای اشکال باشد موتور به صورت تک کار می کند. این یعنی موتور اتومبیل شما به اصطلاح معمول ریپ می زند و صدای پت پت مانند از اگزوز خارج می شود. 
حال این سوال پیش خواهد آمد در صورت عدم عملکرد مناسب سیستم جرقه زنی در خودرو باید چه کار کنیم.
اگر موتور اتومبیل شما ریپ می زند در حالت روشن بودن آن وایرها را یکی یکی از سر شمع ها جدا کنید و سپس آن را به اندازه ی یک یا دو سانتی متری قرار دهید در صورتی که سالم باشند از وایر ها و خروجی برق کوئل صدایی جرقه مانند به گوش خواهد رسید. 
ممکن است برای یکی یا تعدادی از وایر ها صدای جرقه به گوش نرسد در این صورت سر دیگر آن را از سمت کوئل جدا کرده و در فاصله ی 1 یا 2 سانتی متری قرار داده که حالت های مختلفی دارد.

 • اگر صدای جرقه شنید شد وایر خراب است و احتیاج به تعویض دارد در صورتی که سیستم عایق بندی وایر مشکل داشته باشد که به اصطلاح متداول در میان کارشناسان خودرو مشکل برق دزدی اتفاق افتاده یا جریان برق منتقل می شود.
 • در صورتی که صدای جرقه تولید نشود اشکال از سمت کوئل است و در این خروجی برق جریان ندارد.
 • زمانی که یکی از خروجی های کوئل برق را به شکل صحیح هدایت نکند درصد زیادی احتمال وجود دارد که مشکل از کوئل باشد و نیاز به تعویض آن باشد.
  قبلا اشاره کردیم که در برخی از اتومبیل ها مانند پژو 206 سیسم کشی کوئل وجود ندارد در این زمان می توانید کوئل را با یک کوئل سالم تعویض نموده تا مشکل را تشخیص دهید. 
   

  نویسنده :رادپور

  جرقه زنی

  موتور

  ماشین

  سیستم موتور ماشین


  رای :
  استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی آرکا باتری فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق فروشگاه آرکاباتری می‌باشد.